featured

Uzmanlar Yeni Covid Varyantı ‘FLiRT’in Belirtilerini Açıkladı! Covid Geri mi Dönüyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Psikolojik ve ekonomik manada tesirlerinin hâlâ silinmediği, milyonlarca kişinin vefatına sebep olan koronavirüs, bir defa daha evrim geçirdi. Mayıs ayında İngiltere’de 2 bin yeni olay teşhis edildi. Yeni Covid varyantı, uzmanlar tarafından ‘FLiRT’ olarak isimlendirildi. Pekala, yeni Covid varyantının belirtileri neler? 

İşte ayrıntılar?

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/health…

The Washington Post, yeni varyanta dair uzman açıklamalarını, Covid-19’un yeni ‘FLiRT’ hakkında bilmeniz gerekenler başlığının altında yayımladı.

Uzmanlar, bu yılın büyük kısmında, koronavirüsün JN.1 varyantının, Covid hadiselerinin ezici çoğunluğunu oluşturduğunu söz ediyor. Lakin son periyotlarda KP.2 ismi verilen yeni varyant da yaygınlaşıyor.

Uzmanlar, ‘FLiRT’ ismi verilen yeni varyantın bulaşılığını araştırıyor. Bilhassa ilkbahar ve yaz aylarında, yeni varyantın ne manaya geleceğini merak ediliyor.

Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC), KP.2 isimli bir varyantı takip ettiğini ve bu varyantın öbür tiplerden daha ağır bir hastalığa yol açtığına dair bir ispat bulunmadığını belirtiyor. Laboratuvar testleri, KP.2’nin enfeksiyon oranlarında yahut bulaşma suratında bir artışa neden olmadığını gösteriyor.

Uzmanlar, virüsün evrimleşmeye devam edeceğini kabul ediyor lakin KP.2 konusunda bilhassa telaşlı değiller.

CDC, bir başka yeni varyant olan KP.1.1’i de tanımladı. Fakat bu iki yeni varyantın lideri KP.2., bilim insanları tarafından ‘FLiRT’ olarak isimlendirilen bir küme koronavirüs varyantına ilişkin olan KP.2 ve KP.1.1, SARSCoV2 virüsünün spike proteininde bulunan mutasyonların bir kombinasyonunu söz ediyor.

Yeni Covid-19 varyantının (FLiRT) semptomları nelerdir?

KP.2’nin semptomları, evvelki virüs versiyonlarına emsal formda ateş, titreme, öksürük ve kas yahut beden ağrıları içeriyor. Öksürük de tekrar semptomlar ortasında yer alıyor. 

Bu varyantın tedavi yönergeleri, semptomları hafifletmek için reçetesiz ilaçların kullanımını içeriyor ve evvelki varyantlarla dengeli. Yine de uzmanlar uyarıyor: Ciddi hastalık riski yüksek olan şahıslar için tabip denetiminde tedavi gerekebilir. 

Peki, yeni Covid-19 varyantının (FLiRT) önemli hastalıklara neden olur mu?

Ciddi komplikasyon riski yüksek olan şahıslar ortasında yaşlı yetişkinler, kronik hastalığı bulunan şahıslar ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar bulunuyor. Bu bireyler genel popülasyonla karşılaştırıldığında daha ağır semptomlar ve komplikasyonlar yaşayabilir ve hastaneye kaldırılma yahut mevt riski daha yüksek olabilir.

Johns Hopkins Sıhhat Güvenliği Merkezi’nde kıdemli akademisyen olan Amesh Adalja, bu hastaların hastalandıklarında sıhhat kuruluşlarına başvurmalarını öneriyor. 

Aşılar yeni varyantta işe yarıyor mu?

Şu ana kadar yapılan araştırmalar, mevcut aşıların yeni varyantta işe yaradığını gösteriyor. Lakin uzmanları, sonbaharda beklenen koronavirüs aşısının yeni formülasyonunun daha da güçlü bir müdafaa sağlayabileceğini, zira muhtemelen yeni varyantı engelleyecek biçimde tasarlanacağını varsayım ediyor.

Tüm bunlar akla tek bir soruyu getiriyor: Covid geri mi dönüyor?

Şimdilik bu türlü bir durumun kelam konusu olduğu düşünülmüyor. Zira virüsün, genel bulaşma düzeyleri düşük kalıyor; bu da bu varyantların bulaşıcı olmasına karşın virüsün yayılmasını kıymetli ölçüde artırmadıklarını gösteriyor. 

Adalja, ‘Covid hiçbir vakit ortadan kaybolmadı ve hiçbir vakit da ortadan kaybolmayacak’ diyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Uzmanlar Yeni Covid Varyantı ‘FLiRT’in Belirtilerini Açıkladı! Covid Geri mi Dönüyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights