featured

Kabuslar ve Vahim Halüsinasyonlar Tedavisi Olmayan Fizikî Hastalıklara İşaret Ediyor Olabilir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kabuslar birçok kişinin muzdarip olduğu bir durum. Bugüne kadar ekseriyetle ruhsal durumlarla ilişkilendirilmiş olsalar da, artık kabusların fizikî kimi sıkıntılara da işaret ediyor olabileceği ortaya çıktı. Kabuslar, bağışıklık sistemini etkileyen lupus gibisi hastalıkların işaretçisi olabilir.

Kaynak: IFL Science

Her insanın en az bir defa deneyimlemiş olduğu kabus, bugüne kadar ekseriyetle ruhsal kimi sıkıntılarla ilişkilendiriliyordu.

Yeni yapılan bir araştırma, kabusların kimi otoimmün hastalıkların işaretçisi olabileceğini ortaya koydu. Bilhassa de taarruza uğramak üzere tekrarlayıcı kabuslar, kimi fizikî hastalıklara işaret ediyor olabilir.

Cambridge Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, toplam 676 lupus hastası, 400 klinisyen ve 69 otoimmün hastasıyla görüşme sağlandı.

Şu anda kesin bir tedavisi olmayan lupus, ekrem ağrısı, döküntü ve yorgunluğa neden olabilen otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalıklar, bireyin bağışıklık sisteminde gelişen çok hassaslık sonucu ortaya çıkar.

Araştırma sonucunda, lupus hastalarının dörtte biri halüsinasyonlar ve kabuslar gördüklerini belirtti. Beş lupus hastasından üçü ise sıklıkla tekrarlayan kabuslar gördüklerini aktardı.

Bir hasta ise kabuslarının sırf ‘korkunç’ imgelerden değil birebir vakitte baş karıştırıcı imgelerden de meydana geldiğini belirtti. 

‘Sanki hayalden çıkıyorum ve uyandığımda rüyayı hatırlamıyorum. Oradayım lakin değilim üzere…’

Kabusların otoimmün hastalıkların bir işareti olabileceğini birinci sefer ortaya çıkartan bu araştırma, hastalıkların takibini de kolaylaştırabilir.

Çalışmaya katılan araştırmacılar, kabus ve halüsinasyonların otoimmün hastalığın yaklaşmakta olan alevlenmesi için yararlı bir “erken ihtar sistemi” olabileceği konusunda hemfikir. Hastaların bu semptomların ne manaya gelebileceği konusunda daha güzel bilgilendirilmesi, alevlenmeleri şiddetli hale gelmeden evvel yönetmek için birlikte çalışmalarını sağlayabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kabuslar ve Vahim Halüsinasyonlar Tedavisi Olmayan Fizikî Hastalıklara İşaret Ediyor Olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights