featured

Obsesif Kompulsif Bozukluklar Hakkında Bu Vakte Kadar Gerçek Sandığımız Yanlışlar

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Obsesif kompulsif bozukluk olarak bilinen OKB bireylerde yaygın olan bir sendromdur. Pekala bu kadar yaygın olmasına karşın yanlış anlaşılmaya maruz kalan OKB nedir ve bu sendrom hakkındaki en yaygın yanlış anlaşılmalar nelerdir? Haydi bu sorulara daima birlikte karşılık bulalım…👇

Uyarı: Bu içerikteki bilgiler, tıbbi teklif niteliği taşımamaktadır.

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/posts/com…

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (OKB), istenmeyen, uygunsuz kanıları (obsesyonlar) ve badireyi azaltmak için yapılan tekrarlayıcı davranışları (kompulsiyonlar) içeren, günlük ömrü kıymetli ölçüde etkileyen bir ruh sıhhati durumudur.

Peki OKB davranışlar hakkında yanlış bilinen şeyler nelerdir?

OKB bir karakter özelliği midir?

OKB, istenmeyen, müdahaleci kanıları (takıntılar) ve badireyi azaltmayı amaçlayan tekrarlayan davranışları (kompulsiyonlar) içeren bir akıl sıhhati durumudur.

Sadece tek bir OKB çeşidi mü vardır?

OKB yalnızca paklık yahut düzenlilik değil, çeşitli biçimlerde ortaya çıkar. Farklı takıntılar ve zorlantılar içerebilir.

OKB’li beşerler her şeyi mi takıntı haline getirirler?

Obsesyonlar ve kompulsiyonlar vakit içinde değişebilir ve bireyler ortasında farklılık gösterebilir. Tetikleyiciler ve gerilim düzeyleri bu değişiklikleri etkileyebilir.

İstemsiz fikirleri olan herkeste OKB olabilir mi?

İstemsiz niyetler genel popülasyonda yaygındır. OKB, günlük hayatı değerli ölçüde etkileyen sık, rahatsız edici müdahaleci kanılar ve kompulsiyonlar içerir.

OKB’ye neyin sebep olduğunu biliyoruz.

Hayır, OKB’nin kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik, beyin yapısı ve çevresel faktörlerin hepsi gelişiminde rol oynayabilir.

OKB zihinsel bir harika güç müdür?

OKB tanınan kültürde ekseriyetle yanlış tasvir edilir. Bu, bir muhteşem güç değil, şiddetli anksiyete, depresyon ve intihar kanılarına yol açabilen zayıflatıcı bir durumdur.

OKB tedavi edilemez bir hastalıktır.

OKB’nin tedavisi olmamakla birlikte, bilişsel davranışçı terapi (BDT) ve ilaç tedavisi üzere tedaviler semptomları kıymetli ölçüde azaltarak bireylerin olağan bir hayat sürmelerini sağlayabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Obsesif Kompulsif Bozukluklar Hakkında Bu Vakte Kadar Gerçek Sandığımız Yanlışlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights