featured

Bayanlarda En Sık Görülen Hormonal Bozuklukların Başında Yer Alan PCOS Hakkında Her Şey Bu İçerikte!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadın sıhhati konuşulduğunda, PCOS sıkça karşımıza çıkan bir mevzudur. İsminin sıklığına karşın bu hastalık hakkında kâfi bilgi sahibi olmayanlar için kısaca bahsettik, çabucak okumaya başlayın 👇

Not: Cümbüş ve bilgilendirme gayeli yapılan bir içeriktir. Teşhis ve tedavi için uzman şahıslar ile bağlantıya geçin, hekiminize danışın.

Polikistik over sendromu, yumurtalıklar çok hormon ürettiğinde ortaya çıkan hormonal bir dengesizliktir. Birçok bayanda sıklıkla görülen bu hastalığın ne olduğuna birlikte bakalım…

Polikistik over sendromu bayanlarda hormonal dengesizliklere yol açan ve üreme çağındaki bayanların %5-10’unu etkileyen bir durumdur. Bu sendrom, yumurtalıklarda küçük kistlerin oluşmasına ve regl döngüsünün düzensizleşmesine neden olur.

Yumurtlama eksikliği nedeniyle ultrasonda yumurtalıklarda küçük folikül kistleri (olgunlaşmamış yumurta içeren sıvı dolu keseler) görülebilir.

‘Polikistik’ ismine karşın polikistik over sendromuna sahip olmak için yumurtalıklarda kist olması da gerekmemektedir. Yumurtalık kistleri ağrılı ya da tehlikeli değildir. Bayanlarda kısırlığın en yaygın nedenlerinden biridir ve öbür sıhhat meselelerini da arttırabilir.

PCOS sendromuna, ergenliğine girmiş her bir bayan rastgele bir vakitte yakalanabilir…

Kadınlar ergenlikten sonra, bu hastalığa yakalanabilir. Çoklukla bu hastalığın teşhisi, 20-30’lu yaşlar içerisinde gebe kalmaya çalışan bayanların doktora başvurması sonucu teşhis edilir. Kişinin obezitesi varsa yahut biyolojik ailesinde öteki şahıslarda bu hastalık varsa yakalanması daha kolaydır.

Belirtileri bayandan bayana değişkenlik göstermektedir fakat ekseriyetle en yaygın belirtileri şu haldedir.

 • Düzensiz adet devirleri,

 • Anormal kıl büyümesi,

 • Akne,

 • Obezite,

 • Ciltte yoğunlaşma,

 • Kistler,

 • Et benleri,

 • Saç incelmesi,

 • Kısırlık üzere belirtileriniz varsa kesinlikle bir doktora başvurmalısınız.

PCOS sendromunun ana nedenleri bilinmemektedir. Genetiğin bir rol oynadığına dair ispatlar vardır ve en kıymetlisi de obeziteye sahip olmaktır.

 • Androjen ismi verilen erkeklik hormonlarının daha yüksek düzeylerde olması,

 • İnsülin düzeylerindeki artış, yumurtalıkların erkeklik hormonları üretmesine neden olur,

 • PCOS sendromuna sahip bireylerde kronik düşük dereceli enflamasyon olma eğiliminde olması PCOS’u tetikleyen ana sebeplerdir.

PCOS teşhisinin koyulabilmesi için belli testlerden geçilmesi gerekmekte ve tedavisine başlanmalıdır…

PCOS, tanısı koymak için hekimler ekseriyetle belirtileri, kan testleri ve görüntüleme prosedürleri kullanır. PCOS belirtileri gördüğünüz anda doktora başvurmak çok değerlidir. PCOS’un tedavisi belirtileri hafifletmeye ve komplikasyon riskini azaltmaya yöneliktir. Tedavi seçenekleri, hayat stili değişiklikleri, ilaçlar ve cerrahi müdahaleler bulunabilir.

PCOS sendromuna sahip olmak makul gebelik komplikasyonları artırabilir lakin birden fazla bayan başarılı bir biçimde gebelik taşıyabilir.

Bu sendroma sahip şahıslar gebe kalabilir lakin bu sendrom hamile kalmayı zorlaştırabilir. Lakin PCOS sendromuna sahip birçok bayan kendi başına gebe kalabilir. Doktor, yumurtlamaya yardımcı olacak bir tedavi planı gerçekleştirmek için şahısla birlikte çalışılır.

PCOS sendromuyla başa çıkmak için birçok prosedür vardır. Hayat stilinizi kesinlikle değiştirmeniz gerektiğinin altını çizmek gerekir…

Sağlıklı bir beden tartısını korumak bu sendrom ile başa çıkmak için en kıymetli yoldur. Besleyici yiyecekler yemek, nizamlı idman yapmak da bir o kadar kıymetlidir. Hayat üslubunda yapılacak bu değişiklikler hormon düzeylerini etkileyerek adet döngüsünü düzenleyebilir ve semptomları hafifletebilir. Her bir bayana sağlıklı günler dileriz… 🌺

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bayanlarda En Sık Görülen Hormonal Bozuklukların Başında Yer Alan PCOS Hakkında Her Şey Bu İçerikte!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights