featured

Hayalet Hastalık Olarak Biliniyor! Uzmanlar Uyarıyor ‘Lyme’ 300 Farklı Hastalığı Taklit Ediyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bahar ve yaz aylarında artış gösteren, ülkemizde ‘hayalet hastalık’ olarak bilinen lyme enfeksiyonu için uzmanlar uyarıyor. 300 başka hastalığın belirtilerine misal belirtiler gösteren lyme enfeksiyonunun teşhisi zorlaşıyor. İHA’ya konuşan Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Turhan ise vatandaşları uyarıyor! 

İşte, ayrıntılar…

Hayalet hastalık olarak geçiyor, 300 hastalığı taklit ediyor!

Lyme hastalığı, çoklukla ‘hayalet hastalık’ olarak isimlendirilir zira 300’den fazla hastalığın belirtilerini taklit ediyor ve bu nedenle tespit edilmesi zorlaşıyor. Bu durum, hastaların hayat kalitesini önemli formda etkiliyor. 

Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Turhan, bahar aylarının gelmesiyle sıklığı artan lyme enfeksiyonu hakkında değerli bilgiler verdi.

Bahar aylarında, açık alanlarda geçirilen vaktin artmasıyla, dışarıdan gelen enfeksiyonların görülme sıklığı da artabilir: Lyme da onlardan biri!

Bu devirde, kenelerin neden olduğu Lyme hastalığı, hastaların hayatlarını altüst edecek belirtilerle ortaya çıkıyor. 

İHA’nın haberine nazaran Prof. Dr. Turhan, lyme hastalığının yalnızca kenelerden geçtiği düşünülse de, birtakım sinekler, böcekler, tahtakuruları, hamam böcekleri, akrep üzere haşereler, kedilerle gelen bit ve pire üzere vektörler (taşıyıcılar, aracılar) ile bulaşabildiği de unutulmamalı diyor. Bu nedenle, açık alanlarda vakit geçirirken dikkatli olunması gerektiği konusunda vatandaşları uyarıyor.

Salgın uzunluğunda bir sorun: Prof. Dr. Vedat Turhan, Lyme hastalığının tüm toplum sıhhatini ilgilendiren bir sorun olduğunu belirtiyor.

Lyme hastalığı, tüm kuzey yarı küredeki ülkeleri ilgilendiren ve salgın boyutunda olan bir problemdir. Ülkemizde de sıklıkla görülmektedir.

Lyme hastalığı, 300 farklı hastalığı taklit ediyor: Belirtileri ortasında huzursuz bacak sendromu, beyin yorgunluğu, yüksek tansiyon atakları dahi var!

Halsizlik, yorgunluk, parmaklarda ya da diz kalça üzere eklemlerde tutulma, vücudun değişik yerlerinde uyuşma ve karıncalanmalar, bayan hastalarda adet düzensizlikleri, bazen adım atacak kadar güç kuvvetin ya da dermanın olmaması, baş dönmeleri, sersemlik hali, arkası ardı kesilmeyen, yer değiştiren ve artıp azalan eklem ve kas ağrıları, baş ağrısı, kulaklarda çınlama ve uğultular, gözlerde cisimcik uçuşmaları, gözlerde kuruluk, göz kapağında ya da kollar, bacaklar ya da gövdede kas seğirmelerinin olması, huzursuz bağırsak sendromu, huzursuz bacak sendromu, beyin yorgunluğu, yüksek tansiyon atakları bu belirtilerden bazılarıdır.

Lyme hastalığının teşhisi, enfeksiyon uzmanları tarafından fiziki muayene sonrasında bedende Borrelia burgdorferi bakterisi varlığını inceleyen ELISA yahut IFA antikor testleriyle konulmaktadır.

Kronik lyme hastalığının teşhisinde izlenmesi gerek yolu ele alan Prof. Dr. Turhan, “Tanı enfeksiyon uzmanları tarafından fiziki muayene sonrasında bedende Borrelia burgdorferi bakterisi varlığını inceleyen ELISA yahut IFA antikor testleriyle konulmaktadır. Antikor testlerinin müspet çıkması halinde, Western blot testi ile doğrulama yapılır. Birtakım hadiselerde klasik antikor testlerinin sıklıkla yalancı negatif sonuç verebilir. Bu nedenle alternatif testler de uygulanabilir. Bu noktada karanlık saha mikroskopisini rutin tanıya dahil edilerek tanısal kaosa son verilebilir. Lyme, temelde bir enfeksiyon hastalığıdır ve bu sebeple temel tedavi antibiyotik tedavisidir. Günümüzde İVİG, plazmaferez, HBO, spesifik bir ekip besin destekleri ve tüm beden hipertermisi üzere uygulamalar da olaylara nazaran tedaviye eklenebilmektedir.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hayalet Hastalık Olarak Biliniyor! Uzmanlar Uyarıyor ‘Lyme’ 300 Farklı Hastalığı Taklit Ediyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights