featured

Bilim İnsanlarından Akşamdan Kalmalığa Çare! Geliştirilen Jel Alkolün Bedene Verdiği Ziyanları Azaltabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH Zürih) Liderliğinde gerçekleştirilen araşma sonucunda, akşamdan kalmalığı önleyen bir jel geliştirildi. Bilim insanları, bu jelin, alkolün bedene verdiği zararlın tesirini azaltabileceğini düşünüyor. 

İşte, ayrıntılar…

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s4156…

Nature Nanotechnology mecmuasında yayınlanan “Alkol Detoksifikasyonu için Tek Bölgeli Demir Kontaklı Amiloid Hidrojeller” isimli çalışma sonucunda üretilen jel alkolün bedene verdiği ziyanlı tesirleri azaltabilir.

Bilim insanlarının, alkol yaygınlığının yol açtığı global sıhhat tesirlerini azaltmak için tesirli panzehirler oluşturmak amacıyla yapılan çalışmanın sonucunda elde edilen jel, akşamdan kalmalığa tahlil niteliğinde.

Jel, alkol tüketimi sonrası ortaya çıkan rahatsız edici semptomları engelleyebilir!

Süt proteinleri ve altın nanoparçacıklarının birleşiminden oluşan jel, alkolün olumsuz tesirlerini önlemekte büyük bir potansiyel gösteriyor. Bu jel, alkol tüketimi sonrası ortaya çıkan rahatsız edici semptomları engelleyebilir ve tahminen de akşamdan kalma durumunu büsbütün ortadan kaldırabilir. 

Jel, sütün peynir imali sırasında oluşan peynir altı suyu kullanılarak hazırlanıyor. Bu sıvı, birkaç saat kaynatıldığında, demir ile tepkiye girerek jelleşebilen uzun şeritler oluşturuyor. Altın nanopartiküllerin ve bir ölçü şekerin eklenmesi, jelin alkolü etkisiz hale getirecek enzimatik tepkileri kolaylaştırmasına yardımcı oluyor.

Jel, bağırsakta sindirilmesi daha uzun süren ve altın nanopartiküllerin sindirim mühletini daha da uzatan bir bileşen içeriyor. Bu özellik, jelin alkolü daha az toksik olan asetik asite dönüştürme mühletini artırıyor ve bu sayede bedenimiz asetik asiti su ve karbondioksite parçalayabiliyor.

Kandaki alkol düzeyini 30 dakikada yüzde 40 oranında azaltıyor!

Bilim insanlarının bu yeni buluşu, şimdi geliştirme evresinin başında olmasına karşın, birinci testler fareler üzerinde umut verici sonuçlar gösteriyor. ETH Zürih Üniversitesi’nden gereç bilimcisi Raffaele Mezzenga ve besin bilimcisi Jiaqi Su liderliğindeki milletlerarası araştırma grubu, bu jel sayesinde sarhoş farelerin kanındaki alkol düzeylerini 30 dakika içinde yüzde 40 oranında azaltmayı başardı. 

Jel verilen farelerin kanındaki alkol düzeylerinde 30 dakika sonra yüzde 40’lık bir azalmaya takiben, 5 saat içinde yüzde 50’den fazla bir azalma görüldü.

Jel, alkolün parçalanma sürecini karaciğerden sindirim sistemine taşıyor.

Sindirim sisteminde gerçekleşen alkolün parçalanma süreci, alkolün karaciğerde metabolize edilmesi sonucu oluşan ve birçok akşamdan kalma semptomuna neden olan asetaldehit üretimi engelleniyor. Araştırmacılar, bu jelin bağırsakta alkolün daha az toksik olan asetik asite dönüşmesini hızlandırdığını gösterdiler.

Jel, ‘Alkolü büsbütün bırakmak istemeyen fakat bedenlerine ziyan vermek istemeyen bireyler için bir tahlil olabilir.’

Jel ile tedavi edilen fareler, sadece alkol verilen farelere nazaran daha az kilo kaybetti ve karaciğerlerinde daha sağlıklı bir yağ metabolizması gözlendi. Bu sonuçlar, jelin bedendeki birçok organa olan ziyanı azalttığını gösteriyor.

Mezzenga, alkol tüketiminin sıhhat üzerindeki olumsuz tesirlerini vurgulayarak, ‘Alkol kullanmamak her vakit daha sağlıklıdır’ diyor. ‘Ancak bu jel, alkolü büsbütün bırakmak istemeyen lakin bedenlerine ziyan vermek istemeyen bireyler için bir tahlil olabilir.’

Jel, sindirim sisteminde bulunan alkol üzerinde tesirli oluyor! Ancak kan sirkülasyonuna karışan alkolun tesirlerini ortadan kaldırmak ise mümkün olmayabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bilim İnsanlarından Akşamdan Kalmalığa Çare! Geliştirilen Jel Alkolün Bedene Verdiği Ziyanları Azaltabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights