featured

Bundan Bu türlü Unutmak Yok Rocky! Demans Hastalığı Birkaç Yıl İçinde Tarih Olabilir

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halk ya da Bülent Ersoy’un tabiriyle ‘hælk’ ortasında ‘bunama’ olarak bilinen demans hastalığı malûmunuz çokça canlar yakıyor, bilhassa yaşı büyük kimselerin hayati işlevlerini önemli manada olumsuz etkiliyor. İsmi üstünde, bunamadan, Alzheimer’dan bahsediyoruz. Pekala yıl olmuş 2020’ler, bu hastalığa kesinkes düzgün gelebilecek, hoppidi en baştaki sorunsuz günlere sarabilecek bir ilaç milaç hiç mi yok? Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere’deki bilim insanları birçoğumuzun merak ettiği bu soruya cevap aradı ve çarpıcı sonuçlar elde etti.

İngiltere’nin başşehri Londra’daki Queen Mary Üniversitesi araştırmacıları, birçok kişiyi yakından ilgilendiren Alzheimer hastalığına dair bir tahlil yolu aramak için araştırmalarına sürat kazandırdı.

Nature Mental Health mecmuasında yayımlanan araştırmada profesör Charles Marshall liderliğindeki takım yarım milyon İngiliz’in genetik ve sıhhat bilgilerini içeren bir bilgi tabanını kullandı ve tam bin yüz kişinin beyin taramalarını inceledi.

Araştırma kapsamında demans hastası 103 şahıstan 81’inin beyin yapıları incelendi.

İncelemelerde hastalara resmi olarak demans teşhisi konulmadığı 5 ila 8 buçuk ay evvelki devir üzerinde duruldu.

Geliştirilen özel bir beyin işlevi ölçümü sayesinde elde edilen bulgular umut vericiydi. Çalışmalar kapsamında şahıslardaki demans gelişimi takip edildi ve böylece hastalıkla özdeşleşen ‘boş mod’a dair tahlil yolları arandı.

Ekibiyle birlikte geliştirdiği beyin işlevi ölçümünün sağlıklı datalar ortaya koyabileceğini vurgulayan Profesör Marshall, şunları kaydetti: ‘Geliştirdiğimiz beyin işlevi ölçümü, bir kişinin hakikaten demans geliştirip geliştiremeyeceğini ya da ne kadar müddette demans hastası olabileceğine dair ipuçları veriyor.’

Asıl uygun haber Manchester’dan geldi! Manchester Üniversitesi’nde Biyokimya kısmında vazife yapan ve araştırmanın sonuçlarını yorumlayan Profesör Andrew Doig, Alzheimer için erken varsayım testinin yalnızca birkaç yıl uzakta olabileceğini söyledi.

Demansın karmaşık bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan Profesör Doig, 100’de 100 oranında hakikat bir teşhis elde edebilecek kolay bir test bulmanın güç bir ihtimal olduğunu belirtti lakin optimist konuştu. Profesör Doig, yeni araştırmayla birlikte artık kan testi ve görüntüleme prosedürleri kombiniyle orta yaşlı insanların demans ihtimallerinin rutin olarak test edilebilmesinin müspet bir ihtimal olduğunu söyledi.

Tablo olumlu! Araştırmayı yorumlayan uzmanlara nazaran demans, pratik bir test sayesinde hastalık şahıslarda görülmeden 9 yıl evvel tespit edilebilir.

Testin doğruluk hissesinin yüzde 80’lerde olduğunun konuşulması ise uzmanların optimistliğini takviyeler nitelikte… E bize düşen de birazcık beklemek. Sıradaki hashtag tüm Alzheimer’la boğuşanlar ve onların biricik yakınları için gelsin: #SABIR :)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bundan Bu türlü Unutmak Yok Rocky! Demans Hastalığı Birkaç Yıl İçinde Tarih Olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights