featured

Kıymetsiz Diye Düşünüp Geçmeyin: Cinsel Sıhhatinizi Korumak İçin 10 Kıymetli Neden

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cinsel sıhhatimizi korumak sandığımızdan da kıymetli. Yalnızca hastalık, işlev bozuklukları değil duygusal ve zihinsel olarak da yeterli olmayı amaçlayan cinsel sıhhate yakından bir bakış atarken bu içeriğimizde cinsel sıhhatimizi muhafazanın neden kıymetli olduğunu da birlikte öğrenelim!

1. Fizikî sıhhatinizi olumlu istikamette tesirler.

Cinsel sıhhatinizin düzgün olması, genel fizikî sıhhatinizi tesirler. Cinsel problemler bazen başka sıhhat meselelerinin bir işareti olabilir. Bu yüzden cinsel sıhhatin tüm bedeninizi etkilediğini unutmayarak müdafaa altına almanız bedeninize da koruyacaktır.

2. İlgilerde yakınlığı artırır.

Unutmayın cinsel sıhhat yalnızca fizikî bir şey değildir, fikir ve hisleriniz da fizikî sıhhate girer. Cinsel sıhhatiniz düzgün olması pek çok şeyi tesirler. Sağlıklı cinsel bir hayat, romantik bağlantılarda yakınlığı artırabilir. Partnerinizle duygusal bağınızı güçlendirir.

3. Gerilim ve anksiyeteyi azaltır.

Cinsel sorunlar, gerilim ve anksiyeteyi artırabilir. Bu, genel hayat kalitesini düşürebilir ve mental sıhhati etkileyebilir. Cinsel sıhhatinizi koruduğunuzda ise hayat kaliteniz artarken günlük hayatınızda da gerilimden ve anksiyeteden daha uzak kalabilirsiniz.

4. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sağlıklı cinsel ömür ve cinsel sıhhatinizin âlâ olması, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve bedeni enfeksiyonlara karşı dirençli hale getirebilir. O yüzden dikkat etmeniz hayli değerlidir.

5. HIV virüsünün aktarılma riskini azaltır.

Korunmasız cinsel aktiviteler, virüsün aktarılma riskini artırabilir. Sağlıklı cinsel pratikler, kondom kullanımı ve sistemli testlerle HIV’e karşı korunma sağlanabilir. Cinsel sıhhat tedbirleri, HIV aktarılma riskini azaltarak toplum genelinde virüsün yayılmasını engelleyebilir.

6. Uyku kalitenizi artırır.

Cinsel sıhhatiniz uyku kalitenizle yanlışsız orantıdadır. O denli ki sağlıklı cinsel hayatınız hormonlarınızı da etkileyerek uyku kalitenizi de daha düzgün hale getirir ve daha kaliteli uykular uyuyabilirsiniz.

7. Prostat sıhhatini tesirler.

Sağlıklı cinsel hayat, prostat sıhhatini desteklerken prostat iltihaplarına karşı hami bir vazife de üstlenir. Sağlıklı cinsel pratikler, prostatın iltihaplanmasını önleyebilir yahut azaltabilir. Birebir biçimde prostat kanseri riskini de azaltır.

8. Cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlara karşı tedbir almayı sağlar.

Düzenli cinsel sıhhat denetimi ve korunarak alakaya girmek cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlardan korunmayı sağlar ve üreme sıhhatini olumlu istikamette tesirler. Tıpkı vakitte bakteri ve mantarların önüne geçer.

9. Rahim ağzı kanseri ve HPV riskini azaltır.

İnsan Papilloma Virüsü yani bir başka ismi ile HPV, rahim ağzı kanseri riskini artırabilir. Sağlıklı cinsel hayatın korunması, HPV aktarılma riskini azaltabilir. Ayrıyeten, HPV aşısı almak, rahim ağzı kanseri riskini daha da düşürebilir.

10. Kendinize inancınız artar.

Hastalık, enfeksiyon ve his durum bozukluklarından uzak olmak yani kısaca sağlıklı cinsel ömrünüzün olması kendinize itimadınızı artırır ve bu durum da günlük hayatınıza, işinize ve etrafınıza yansır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kıymetsiz Diye Düşünüp Geçmeyin: Cinsel Sıhhatinizi Korumak İçin 10 Kıymetli Neden

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights