featured

Psikoloji 101: Dünyada En Sık Görülen 10 Ruhsal Rahatsızlık

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Modern ömrün karmaşası, gündelik yaşama ayak uyduramama yahut gerilimin sebep olmasıyla birlikte kişinin bedensel yahut ruhsal olarak fonksiyonelliğini etkileyebilir. Bu da birtakım ruhsal rahatsızlıklara yol açar. En sıklıkla görülenler ise şu formda 👇

‘İçeriklerimiz bilgilendirme ve cümbüş maksatlıdır. Teşhis ve tedavi için lütfen hekiminize danışınız.’ 

1. Depresyon

Depresyon, ismini sıkça duyduğunuz bir ruhsal rahatsızlıktır. Çoklukla derin bir keder duyma, ümitsizlik, ilgi kaybı üzere nedenlerden ötürü ortaya çıkar. Kişi bu durumda kendini kıymetsiz hissedebilir, güç seviyesi düşer ve uyku, iştah kaybı üzere durumlarla da sonuçlanabilir. Birçok alt tipi bulunur.

2. Anksiyete Bozuklukları

Bu bozukluk, kişinin içinde duyduğu derin dehşet ve tasalarla ilgilidir. Kişinin anksiyetesinin altında birçok farklı neden olabilir. Kişi, birdenbire ağır panik ataklar geçirebilir. Fobiler, belli objeler, durumlar, ilgili çok endişe duyma hali de denebilir.

3. Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

OKB, daima tekrar eden niyetler (obsesyon) içinde ve daima tekrar eden davranışların (kompulsiyonlar) ileri boyutu manasına gelmektedir. Örneğin, bir kişi mikrop korkusu yaşayabilir ve bu nedenle de ellerini tekrar tekrar yıkamak üzere davranışlarda bulunabilir.

4. Yeme Bozuklukları

Anoreksiya nervoza, bireyin kendini çok zayıf görmek istemesi sonucunda besin alımını kısıtladığı bir sorundur. Bulimiya nervoza, çok yeme nöbetleri sonrasında kişinin kusma yahut çok idman yapma üzere telafi davranışlarını içerir.

5. Travma Sonrası Gerilim Bozukluğu (TSSB)

TSSB, önemli bir travma sonrası ortaya çıkan septomlarla alakalıdır. Bu septomlar birbirini tekrarlayan kabuslar, anıların yenden deneyim edilmesi, kaçınma davranışları, çok tetikte olma, ve duygusal uyuşuklukla ilişkilendirilebilir.

6. Şizofreni

Şizofreni, gerçeklikten kopma, sanrılar, halüsinasyonlar ve bozulmuş niyet süreçleriyle karakterizedir. Bireyler ekseriyetle kendilerini yahut dünyayı yanlış algıladıklarını düşünürler.

7. Bipolar Bozukluk

Bipolar bozukluk, mani (aşırı yüksek ruh hali) ve depresyon (aşırı düşük ruh hali) ortasında çok dalgalanmalardır. Manik epizodlar, çok güç, yüksek özgüven, süratli konuşma ve riskli davranışlarla ilgilidir.

8. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

DEHB, dikkat eksikliği, hiperaktivite, dürtü denetimi ile ilgili sorunlarla karakterizedir. Ekseriyetle çocukluk devrinde başlayan bu sorun yetişkinlik periyodunda de devam edebilir.

9. Toplumsal Fobi

Sosyal anksiyete bozukluğu, toplumsal durumlarda ağır tasa ve endişe yaşamakla karakterizedir. Şahıslar çoklukla diğerlerinin önünde konuşma, topluluk önünde performans sergileme yahut toplumsal etkileşimlerde bulunmaktan kaçma üzere durumlarla bağlıdır.

10. Hipokondriyazis

Sürekli olarak sıhhatle ilgili endişeler, hastalık tasaları ve hastalık belirtilerini abartma eğilimiyle bağlantılıdır. Şahıslar sık sık tıbbi testler yaptırabilir ve sıhhat hizmetlerine çok sıklıkta başvurabilirler.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Psikoloji 101: Dünyada En Sık Görülen 10 Ruhsal Rahatsızlık

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights