featured

Sağlık Bakanlığı, Günde 5 Gramdan Az Tuz Tüketmenin Kalp ve Damar Hastalıklarını Azalttığını Açıkladı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

T24’ün haberine göre Sağlık Bakanlığı günde 5 gramdan az tuz tüketmenin inme riskini yüzde 23, kalp damar hastalıklarının suratını ise yüzde 17 azalttığını, bu nedenle daha az tuz tüketilmesi gerektiğini açıkladı.

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/saglik-bakan…

Sağlık Bakanlığı günde 5 gramdan az tuz tüketmenin inme riskini yüzde 23, kalp damar hastalıklarının suratını ise yüzde 17 azalttığını, bu nedenle daha az tuz tüketilmesi gerektiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’na nazaran; Tuz, bedendeki su istikrarının korunması, kan basıncının düzenlenmesi, asit-baz istikrarının korunması ve hudut sisteminin muhtaçlıklarının karşılanması açısından hayli değerlidir. Bedenimiz için değerli bir kaynak olan tuz, fazla tüketildiği takdirde insan sıhhatine olumsuz tesir yapabilmektedir.

Yüksek tansiyon (hipertansiyon) dünya çapındaki ölümlerin %13’ünden sorumludur. Kan şekerini belirleyen en değerli faktör tuzdur. Günde 2 gramdan fazla sodyum tüketmek yahut günde 5 gramdan fazla tuz tüketmek, yüksek tansiyona neden olabilir ve felç ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

T24’ün haberine nazaran, olağandan daha az tuz almak kan basıncını düşürmenin ve felç, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği riskini en aza indirmenin tesirli bir yoludur. Günde 5 gramdan az tuz tüketmek felç riskini sırasıyla %23 ve %17 oranında azaltır. Dünya Sıhhat Örgütü günde 5 gram tuz önermektedir. Fakat birçok Avrupa ülkesinde günlük alım ölçüsü 8-11 gramdır.

Türkiye’de de yapılan SALTÜRK araştırması, günlük tuz tüketiminin 15 gram olduğunu ortaya koyuyor. 2011 yılından itibaren uygulanan “Türkiye Çok Tuz Tüketiminin Azaltılması Hareket Planı” kapsamında günlük kişi başı tuz tüketimi 10,2 grama düşürüldü, lakin bu düzey hala tavsiye edilen ölçünün 2 katı.

Bu aksiyon planı dahilinde hayata geçirilen değişiklikler ise şu biçimde:

  • Türk Besin Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Bildirimi (2012) uyarınca ekmekteki tuz oranı yüzde 25 azaltıldı.

  • 100 gram ekmekte tuz ölçüsü 2 gramdan 1,5 grama düşürüldü.

  • Pastırmadaki tuz oranı 100 gram kuru materyalde 8,5 gramdan 7 grama düşürüldü.

  • Kırmızı biberdeki tuz oranı yüzde 22 azaltıldı. Buna nazaran, 100 gram biberde tuz ölçüsü 9 gramdan 7 grama indirildi.

  • Domates salçasındaki tuz ölçüsü yüzde 64 azaltılarak, 100 gram salçada tuz ölçüsü 14 gramdan 5 grama düşürüldü.

  • Zeytindeki tuz oranı yüzde 50 azaltılarak, azamî seviye yüzde 8 ile sonlandırıldı.

  • Peynirdeki tuz oranı yüzde 35-61 azaltıldı. Farklı peynir çeşitlerine bağlı olarak 100 gram peynirdeki azamî tuz ölçüsü 3-7,5 gram olarak belirlendi. Tuz paketlerinin üzerinde ‘Tuzu Azaltın Sıhhatinizi Koruyun’ ibaresi zarurî kılındı.

  • Okul kantinlerinde satışa sunulan besinler için tuz ölçüsüne yönelik kriterler geliştirildi.

  • Kamu kurumlarının kafeteryalarından ve yemekhanelerinden tuzluklar kaldırıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sağlık Bakanlığı, Günde 5 Gramdan Az Tuz Tüketmenin Kalp ve Damar Hastalıklarını Azalttığını Açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights