featured

Antik Mısır’da Beyin Kanseri Tedavisi! 4 Bin Yıllık Kafatası En Eski Kanser Ameliyatının İpuçlarını Saklıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları, kanserin varsayım edilenden daha eskiye dayandığını kanıtladı. Antik Mısır uygarlığından kalma 4 bin 600 yıllık kafatası, bilinen en eski kanser tedavisi uğraşlarına ışık tutuyor. 

İşte, ayrıntılar…

Kaynak: https://www.nytimes.com/2024/05/29/sc…

Antik Mısır’da bulunan bir kafatası, Mısır tıbbının tarihine ışık tutuyor!

Bir vakitler çağdaş çağın belası olarak görülen kanserin, aslında insanlık tarihinde düşündüğümüzden çok daha eski bir düşman olduğu anlaşıldı. İspanya’nın Santiago de Compostela Üniversitesi’nde vazifeli paleopatolog Dr. Edgard Camarós ve takımı, 4.600 yıllık bir Mısır kafatasında beyin kanseri ve tedavi izleri bulduklarında, antik Mısırlıların bu hastalıkla nasıl uğraş ettiklerine dair yeni bir pencere açıldı.

Üç boyutlu mikroskopi aygıtları ve farklı radyolojik formüllerle incelenen kafatasındandaki bulgular, şaşırtıcıydı!

Dr. Camarós, bu keşif anında ‘Odada rahatsız edici bir sessizlik vardı zira az evvel ne keşfettiğimizi biliyorduk’ diye belirtti. Kafatasındaki kesikler, metal bir aletle yapıldığını ve kişi hayatta iken uygulandığını gösteriyor. Bu bulgu, eski Mısırlıların beyin kanserini ameliyatla tedavi etmeye çalışmış olabileceğini düşündürüyor.

Kanserden muzdarip olan dinozorlar bile vardı!

The New York Times’ın haberine nazaran bu keşif, yalnızca Mısır tıbbına dair bilgimizi genişletmekle kalmıyor, tıpkı vakitte belgelenmiş kanser tedavi teşebbüslerinin tarihini 1000 yıl kadar geriye götürüyor. 

Dr. Camarós, ‘Kanser vakit kadar eskidir’ dedi ve ekledi: “Dinozorlar bile kanserden muzdaripti.”

Yıllardır yapılan araştırmalar, Antik Mısır tıbbının başka antik uygarlıklara kıyasla epeyce ilerlemiş olduğunu gösteriyor!

Yaklaşık 3.600 yıl evvel yazılan Edwin Smith Papirüsü’nde, birtakım araştırmacıların kanser hadisesi olduğuna inandığı bir durumdan bahsedilmiştir. Bu metinde kanser, ‘tedavisi bulunmayan önemli bir hastalık’ olarak tanımlanıyor.

Bu bulguların yanı sıra, Dr. Camarós ve ekibi, 2.600 yıllık bir kafatasında travmatik bir yaralanmanın başarılı bir formda tedavi edildiğine dair deliller buldu. Bulgular, eski Mısırlıların cerrahi müdahaleler konusunda yetenekli olduğunu gösteriyor.

“Bu bize kanserin çağdaş bir hastalık olmadığını hatırlatabilir”

Almanya’daki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nde biyoarkeolog olan Dr. Casey L. Kirkpatrick, bu çalışmanın eski Mısırlılar tarafından kanser tedavisinin mümkün olduğuna dair birinci fizikî delili sunduğunu belirtti.

Dr. Camarós, bu keşfin bilim beşerlerine neye bakmaları gerektiği konusunda yeni bir bakış açısı kazandırdığını söyledi.

Bilim insanları bundan sonra Kenya’daki antik bölgelerde de emsal deliller aramayı planlıyor. Kafatasının 30 ila 35 yaşlarında bir erkeğe ilişkin olduğu da bulgular ortasında. Tüm bunların yanında Dr. Camarós, The New York Times’a verdiği röportajda, ‘Bunun yalnızca bir örnek olduğuna eminim’ diyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Antik Mısır’da Beyin Kanseri Tedavisi! 4 Bin Yıllık Kafatası En Eski Kanser Ameliyatının İpuçlarını Saklıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights