featured

Terapi Seyahatine Giriş: Psikoterapist Seçerken Dikkat Etmen Gereken 10 Şey

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bireysel bir süreç olan terapi kişinin nelere gereksinimi olduğunu, neyi sorun edindiğini saptayan ve sorulara yanıtlarla giden bir şeydir. Duygusal ve zihinsel olarak rahatlatarak şahsî olarak gelişimi sağlar. Meseleleri anlayıp başa çıkabilmeye iten terapi ile güçlü bireylere dönüşürsünüz. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için psikoterapist seçerken dikkat edilmeli… Pekala, nasıl bir psikoterapist bize yardım edebilir? Gelin birlikte bakalım!

Not: Cümbüş ve bilgilendirme emelli yapılan bir içeriktir. Teşhis ve tedavi için uzman bireyler ile bağlantıya geçin, hekiminize danışın.

1. Tahsilinin nasıl olduğuna, yetkinlik seviyesine bakın.

Psikoterapistinizin kâfi tahsili olduğuna bakmalısınız. Alanında uzman olan biri ile geçirilen vakit daha verimli olur. Süreci nasıl geçireceğini, etik kuralların neler olduğunu teorik olarak bilen birinin pratikte daha faal olduğu görülür. Eğitim ve öğretim önemli!

2. Deneyimleri ve tecrübeleri olan birine yönelin.

Deneyim işin nasıl yapılması gerektiğinin anlaşılmasını sağlar. Farklı beşerlerle karşılaşan terapist bir mühlet sonra hangi beşere nasıl yaklaşması gerektiğini çözer. Size yaklaşımı daha kolay olur ve hangi tedavi formülünü uygulaması gerektiğini kısa müddette kavrar.

3. Tedavi tekniğinin size uygun olup olmadığına bakın.

Terapide birçok metot kullanılır. Psikanaliz, bilişseli davranışçı, tahlil odaklı… Terapi sürecine girmeden evvel size hangi usulün uyacağını araştırmanız sürecin daha süratli ve aktif geçmesini sağlayabilir. Bir de seçtiğiniz formülü uygulamada tecrübeli olan bir psikoterapist olursa… Olağanüstü bir terapi olur! Unutmayın, bunu anlayabilmenizin yolu uzmanlarla bağlantı içerisinde olmanıza bağlı.

4. Size sağlayacağı ortama dikkat edin, değerli olan rahatlığınız.

Psikoterapist ile içerisinde bulunacağınız ortam çok değerli. Geniş bir koltukta mı oturmak istersiniz yoksa masa ve sandalye düzeneği mi size rahat hissettirir? Bir insanın kendisini rahatça açabilmesinin yolu psikoterapistin oluşturacağı ortam ile irtibatlıdır.

5. Sizi inançta hissettiren kişiyi seçin.

En kıymetlisi bu olabilir! Sonuçta içinizdekileri sansürsüz bir biçimde aktarabilmelisiniz. Kendinizi açtığınızda yeterli hissettirecek birinin olması gerekir.

6. İlgilendiğini ve önemsediğini aşikâr eden birini tercih edin.

Size odaklanan bir psikoterapist ile anlaşın! Danışanın kendisini ilgiyle dinleyen bir danışmana gereksinimi var. Anlattıklarının kıymetli olduğunu aşikâr etmeli. Böylelikle karşısındaki kişi kendisine paha vermeye başlar. Ayrıyeten anlatılanların unutulmaması ve terapinin bireye has ilerlemesi gerekir.

7. Sizi hakikaten anladığını hissedin.

Sizi dinleyen, kendinizi tanımanıza yardımcı olan, içinize yönelten bir psikoterapisti tercih etmelisiniz. Kendi meselenizi çözmek için gittiğiniz bir psikoterapistin birinci olarak sizi dinlemesi ve anlaması gerekir. Böylelikle süreciniz kısa ve verimli olur!

8. Nasıl bir bağlantı usulünün olduğuna bakın.

Her insanın irtibat formu farklıdır. Danışan olarak gideceğiniz psikoterapistinizin sizinle uyumlu bir stili olup olmadığı çok kıymetlidir. İrtibatta mimiklerini kullanan birini mi istersiniz yoksa soru sorarak sizi açan birini mi tercih edersiniz? Bağlantı üsluplarına yönelik bu çeşit sorulara karşılık bularak psikoterapist seçerseniz daha verimli bir sürece sahip olursunuz.

9. Danışanla ortasındaki arayı bilmeli.

Terapide rahat hissedebilmenizin bir öteki yolu psikoterapistiniz ile aranızdaki aradır. Psikoterapistin sizin hislerinize uzman üzere yaklaşması gerekir. Sizi önemsediğini ve sizinle ilgilendiğini alanındaki yetkinliği ile muhakkak etmeli.

10. Kendini geliştirmeye devam eden, şimdiki konulardan uzak kalmayan biri ile görüşün.

Sadece geçmişte aldığı diploma ile kendini sonlandırmayan ve seminerlere katılarak bilgilerini taze tutan bir psikoterapist size daha uygun gelecektir. Zihinsel yapılar, hislerin dışa vurumu gün geçtikçe değişir. Psikoterapistin değişimleri takip ederek formüllerini şimdiki halde tutması gerekir. Böylelikle en hoş biçimde yarar sağlar!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Terapi Seyahatine Giriş: Psikoterapist Seçerken Dikkat Etmen Gereken 10 Şey

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights