featured

Ayda Kaç Kilo?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

‘‘Benim ayda altı kilo vermem lazım.’’

‘‘İki ay sonra düğünüm var.’’ 

‘‘Ben bu kiloyu nasıl vereceğim?’’ 

Yap bir şeyler de ayağımız alışsın, tadında sorular dönemi açılmıştır, hepimize iyi uğurlu olsun. Havalar ısınınca sıhhatle ilgili sorular da bir gevşiyor doğrusu. Güya ayda 6 kilo vermek sağlıklı olmaz, desek ne olacak? 

‘‘Bizim Ayşe bir yere gitmiş bir ayda 6 kilo vermiş, incecik olmuş billahi’’ diye bir yanıt duyacağımızdan eminiz. 

‘‘Mucize diyetle ayda 8 kilo veriliyormuş hocam.’’ üzere bir cümle de olabilir.

Her yaz tekrar etmekten yalama yapmış bu problem nasıl oluyor da hâlâ yaşanıyor, diye düşünmeden edemiyoruz.

Bütün sene pasta börek gömenler, yaz gelince çimen suyu içip üstü kalsın edasıyla o meşhur soruyu soruyorlar. 

‘‘Ayda kaç kilo hocam?’’ Güya bütün problem buymuş üzere…

Mesele bu olmasa da söyleyelim ayda bayanlar için en çok 2, erkekler için de 3.5 kilo. Yapılmış sayısız bilimsel çalışma ve Dünya Sıhhat Örgütü dataları bir ayda yakılabilecek azamî yağın bu kadar olduğunu gösteriyor. Fazlası katiyetle kaslardan ve sudan gidiyor. Bunu duyanlardan aldığımız tepkilerse şöyle:

‘‘Hocam ne yaptınız ayda 2 kilo kurtarmaz.’’ 

‘‘Yaza 2 ay kaldı ve benim 10 kilo fazlam var.’

‘‘Ben düğüne nasıl yetişeceğim?’’ 

Tamam da bedenin düğünü önemsemiyor. Sıhhatin da seni ikna etmek için çabuk etmiyor onu ne yapacağız? 

‘‘O vakit başka tarafta 5 diyenler var ona giderim. Mis üzere 10 kilomu veririm düğünün, tatilin tadını çıkarırım.’’ 

Peki git ver, sonra ne olacak?

Neler olacağını söyleyelim, on numara kilo vereceğiz. Bu latife değil gerçek. Aç kalacağız, hayatımızda hiç yemediğimiz zerzevatları sıkıp suyunu içeceğiz ve o kiloları vereceğiz. Verelim vermesine de kilo vermek hünermiş üzere düşünmeye ne gerek var, isteyen herkes zati kilo veriyor. Etrafımızda bir sürü zayıflama örneği var. Vermek bu kadar kolayken neden kilolu insanların sayısı azalmıyor, hatta salgın üzere artıyor? Zira verdikleri kiloları geri alıyorlar da ondan. Yapılan incelemeler insanların kilo vermekte değil verilen kiloyu korumakta zorlandığını gösteriyor. İsteyen istediği vakit kilo veriyor lakin nasıl koruyacağız? 

Koruyabilmek için bedeni tamir etmek gerekir. Kilo metabolizmada yaşanan değişikliğin ve yavaşlığın yalnızca bir yansımasıdır. Kilo alımının birçok sebebi olabilir lakin temelde bunlar bedenin birkaç yansısı ile oluşur. Bu reaksiyonlar makus beslenme sonucu yağlanan karaciğer, bozulan bağırsak mikrobiyotası, çok şeker tüketimi sonucu gelişen insülin direnci ve beyin ile mide bağlantı sınırında oluşan birtakım değişimlerdir. Yani makûs beslendiğimizde yalnızca kilo almıyoruz. Öncelikle yediklerimizle bedenimizde bir şeyleri bozuyoruz. Sonra sistem bozulduğu için kilo alıyoruz. Buna karşılık yaptığımız birinci şey de aldığımız kiloları vermeye çalışmak oluyor lakin o kiloları versek de sistem bozuk olduğu için geri alıyoruz. Bu durum çatısı akan bir meskenin içini temizlemeye benziyor. Ne kadar temizlesek de çatı akmaya devam ediyor. Bununla baş edebilmek için çatıyı aktarmamız lazım. Pekala bunu nasıl yapacağız?

Çatıyı aktarmak, aldığımız kilonun bozduğu sistemleri tamir etmekten geçer.

Tamir için ömür stilimize bakmalıyız. Evvel çatının akmasına sebep olan alışkanlıkları tespit etmek sonra da onları düzeltecek diyetleri uzmanlarla birlikte oluşturmak gerekir. Bundan sonra da en değerli kademe geliyor. Diyeti en az bir sene kesintisiz uygulamak. Ne 1 sene mi, diye gözleri açılan olmuştur. Hiç açılmasın en az bir sene diyetler uygulanmalıdır. Kilo verilince biyolojik sistemler tamir olmaz. Aşikâr bir mühlet sistemin düzelmesi için gereklidir. Yapılan araştırmalar ülkemizde diyetlerin uygulanma müddetlerini belirlemiş durumda. Diyet yapan insanların %92’si 1 yıldan kısa süren diyetler uyguluyorlar. Çoğunluğun (%64) her pazartesi yine başladığını birkaç gün sonra bozup haftaya tekrar başladığını da biliyoruz. Yani diyetleri ilaç reçetesi üzere kullanıyoruz. Halbuki diyet bir reçete değildir, gerçek bir hayat usulü oluşturmak için araçtır. Bir yıllık uygulama mühletine ulaşamayan herkes kiloları geri almak zorunda kalacaktır. Ulaşanlarsa daha sağlıklı bir ömür stiline ve vücut sistemine sahip olmanın keyfini sürecektir.

Yıl olmuş 2024, bilimsel çalışmalar aşikâr bir tatmin düzeyine ulaşmış ve bilgiye erişim hiç olmadığı kadar kolay. Elimizde bu kadar imkân varken hala bu yanlışları yapmak var oluşumuzun hakkını vermez. Artık mevsimsel kederlerin pençesinden kurtulmalıyız. Daima süratli yaşanan bir hayatın içinde olmak zihnimizi de birebir eğilime itiyor. Her şeyin çabuk olmasını istiyoruz ve ona nazaran davranıyoruz.

Sadece biz yapsak o da güzel, bu iş kültür işi. Biz birebir şeyleri yapan koca bir topluluğuz. Şirketler çabucak kar etmek istiyor lakin Ar-Ge yapmıyor, memleket çabucak iktisat düzelsin istiyor lakin üretim yapmıyor, kulüpler çabucak şampiyon olmak istiyor ancak alt yapıya yatırım yapmıyor, hastalar çabucak uygunlaşmak istiyor fakat kendine güzel bakmıyor. Yani elimizde ne varsa hepimiz çabucak bir şeyler olsun istiyoruz ancak o denli bir dünya yok.

nstagram

Facebook

X

Linkedln

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar büsbütün muharrirlerinin özgün fikirleridir ve Onedio’nun editöryal siyasetini yansıtmayabilir. ©Onedio

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ayda Kaç Kilo?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights