featured

Erkeklerin Testislerinde Mikroplastik Bulundu! Bilim Dünyasının Son Keşfi Toplumsal Medyada da Ses Getirdi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toxicological Sciences mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran, erkeklerin ve hatta evcil köpeklerin testislerinde mikroplastik bulundu. Araştırmacılar, The Guardian’a verdikleri röportajda bulguların kendilerini dahi şaşırttığını lisana getirirken; mikroplastiklerle ilgili tehlikelerden de kelam ettiler. 

İşte, ayrıntılar…

Kaynak: https://www.theguardian.com/environme…

Toxicological Sciences mecmuasında yayınlanan bir araştırmaya nazaran, her insanın testisinde mikroplastik bulundu!

Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, erkeklerin testislerinde mikroplastiklerin varlığını ortaya çıkardı. Bu bulgu, erkeklerde son yıllarda gözlemlenen sperm sayısındaki düşüşle alakalı olabilir.

Yalnızca insanlarda değil, evcil köpeklerin testisinde de mikroplastik kirliliği kelam konusu!

The Guardian’da yayımlanan araştırma bilgilerine nazaran, bilim insanları, 23 insan testisinin yanı sıra evcil köpeklerden 47 testis test ettiler. Tüm örneklerde mikroplastik kirliliği tespit edildi. İnsan testislerinde sperm sayıları ölçülemezken, köpeklerde bu ölçüm yapılabildi.

PVC ile kirlenmiş örneklerde sperm sayısının daha düşük olduğu gözlemlendi.

Toxicological Sciences mecmuasında yayınlanan araştırmaya nazaran, PVC ile kirlenmiş örneklerde sperm sayısının daha düşük olduğu gözlemlenmesi, mikroplastiklerin direkt tesiri olduğunu kanıtlamak için kâfi değil. Bu bulguları kanıtlamak için daha fazla araştırmaya gereksinim duyulduğu belirtildi.

Erkeklerde sperm sayısının azalması, kimyasal kirlilik üzere etmenlerden ötürü yıllardır devam eden bir sorun.

Öte yandan, mikroplastiklerin insan kanında, plasentada ve anne sütünde bulunması, bu hususların insan bedeninde yaygın bir formda bulunduğunu gösteriyor. Mikroplastiklerin insan hücrelerine ziyan verebileceği laboratuvar ortamında kanıtlanmış olsa da, bu durumun sıhhat üzerindeki tesirleri şimdi tam olarak bilinmiyor.

Çevremizde büyük ölçüde plastik atık bulunuyor ve bu durum mikroplastiklerin Everest Dağı’nın tepesinden okyanusların en derin noktalarına kadar tüm dünyayı kirletmesine sebep oluyor.

İnsanların bu mikroplastikleri yiyecekler, içecekler ve hava yoluyla tükettiği biliniyor. Bu mikroskobik parçacıklar, dokulara yerleşebilir ve hava kirliliği parçacıklarının yaptığı üzere iltihaplanmalara yol açabilir yahut plastiklerde bulunan kimyasalların ziyan vermesine sebep olabilir. Mart ayında yapılan bir araştırmada, kan damarları mikroplastiklerle kirlenmiş bireylerin felç, kalp krizi ve erken mevt riskinin arttığı belirlendi.

New Mexico Üniversitesi’nden Profesör Xiaozhong Yu, başlangıçta mikroplastiklerin üreme sistemine nüfuz edip edemeyeceği konusunda kuşkuları olduğunu belirtti.

Araştırmanın ortak muharriri Xiaozhong Yu, The Guardian ile yakın vakitte yapılan bir röportajda, ‘Başlangıçta mikroplastiklerin üreme sistemine nüfuz edip edemeyeceğinden kuşku ediyordum’ dedi ve ekledi: ‘Köpeklere ait sonuçları birinci aldığımda şaşırdım. Beşerler için sonuçları aldığımda daha da şaşırdım.”

İnsan testislerinde, köpek testislerine kıyasla neredeyse üç kat daha fazla plastik konsantrasyonu bulundu. En yaygın mikroplastik çeşidi, plastik poşet ve şişelerde kullanılan polietilen oldu ve onu PVC izledi.

Araştırmada incelemeye alınan testisler, 16 ile 88 yaş ortasında ölen erkeklerden elde edildi. Profesör Yu, çevremizdeki plastik ölçüsünün artması nedeniyle genç kuşakların bu durumdan daha fazla etkilenebileceğini belirtti.

Profesör Yu, PVC’nin spermatogeneze müdahale edebilecek ve endokrin bozulmalara yol açabilecek kimyasallar içerdiğini belirtti.

The Guardian’ın haberine nazaran, 2023 yılında Çin’de yapılan diğer bir araştırmada da altı insan testisi ve 30 meni örneğinde mikroplastik bulundu.

Araştırma kapsamında, fareler üzerinde yapılan son araştırmalar ise, mikroplastiklerin sperm sayısını azalttığını, anormalliklere ve hormon bozukluklarına yol açtığını gösterdi.

Araştırma kısa vakitte toplumsal medyanın da lisanına düştü. 👇

“Hanımlar, bu topların içindeki mikroplastikleri çıkarmak bizim vazifemiz. 🫡” 👇

“Peki bu mikroplastikleri oradan tam olarak nasıl çıkarabilirim?” 👇

“Bu fikrin son vakitlerde birçok erkeğin aklından geçtiğinden şüpheleniyorum 😂😂” 👇

“Bunu katiyetle oturma odasında yüksek sesle söyledim ve eşim ‘NE!’ 🤣” 👇

“Yıllardır yalnızca bardaktan içiyorum ve herkes şunu söylüyor: ‘Sadece gösterişli olmaya çalışıyorsun’ yahut ‘Sen paranoyaksın.’ Pekala artık kim gülüyor sürtükler.” 👇

“Şu ana kadar dışarı çıkabildiğim tek şey bu.” 👇

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erkeklerin Testislerinde Mikroplastik Bulundu! Bilim Dünyasının Son Keşfi Toplumsal Medyada da Ses Getirdi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights