featured

Hayallerimiz mi Hasta Hayatlarımız mı?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yaz denilince akla gelen rutinler, heyecanla beklense de bilirim ki o herkes için tıpkı manası taşımıyordu. Mesela ben, yazın sıcağını üstüme her giyişimde anıların kokusu sinerdi üzerime. Derhal başımın içinde geçmiş yazları içeren bir pencere açılır ve içinden tozlu anılar uçuşurdu. Daima birinci adresim çocukluğumun geçtiği sokaklar olurdu. Çocukluğumun sokakları dar ve yolları topraktı. Yazın sokakta top oynamak bir ayrıcalıktı zira kışın yağan yağmurdan toplarımız çamur olurdu. Bu kıyasıya çaba eden sokak yıldızlarını durdurmayınca, annelerimiz kapıda çamur banyosu yapmış, kahverengi tonu ağır basan çocuklarla ile karşılaşırdı.

Yaz aylarında yollar çamura bulanmazdı lakin bu sefer de oyunu bölen otomobillerin yoldan geçişini izlemek ve artlarından bıraktıkları toz bulutunun dağılmasını beklemekle geçerdi vaktimizin birçok. Bazen spor otomobiller geçerdi sokaktan. Onların kıçı yere yakın olduğu için çukurlarla, tümseklerle çaba edişleri ile daha yavaş geçişleri ile bilinirdi. O otomobiller bizim sahanın ortasındaki vefat çukurundan her geçişlerinde kıçlarını yere çarpar futbolcuların gülüşlerine sebep olurdu.

Zaman geçiyordu, büyüyorduk ancak hâlâ çocukluğumuzun engebeli sokaklarında koşturuyormuşuz üzere geliyor bazen, yalnızca biraz daha farklı biçimde.

Bu sefer yazı düşünemeden, nisanda onun telaşını görünce başımdaki klasik pencere açılmadı. Güya gün geçtikçe beşerler yazın hayallerini daha erken kurmaya başlıyor ve yaza daha çok şey yüklüyorlardı. Yazı avucunun içine alıp parmaklarının ortasından fışkırtabilmek için, gördüğümüz her insan kilo verme ve fit olma gayretinden kendini kaybetmiş durumdaydı. Ben bu türlü motivasyonu ceylanın peşinde koşan aç aslanda görmedim. Çok çalışmaktan hayaller ertelenmiş yaza kalmıştı aşikâr ki. Bu yüzden hiçbir insan için yaza sadece temaşa etmek kâfi değildi artık.

Kimi cümbüşün tabanına vurmak isterken kimi sakin bir kıyıda serin suların tadını çıkarma hayalini kuruyordu. Kimileri yeni bir aşkın oltasına takılmayı düşlerken kimi de gidip bir daha gelmemenin planlarını yapıyordu. Değişik bir biçimde hayaller ne olursa olsun hepsinin birkaç ortak noktası vardı. Zayıflamak, fit olmak, seksi ve alımlı görünmek. Güya bütün hayal kapılarının ortak anahtarı buydu. Bunu gördükçe bende bu kitlesel hareketi çocukluğumun sokaklarından geçmeye çalışan spor otomobillere benzetmiştim…

 “Çocukluğumun sokakları araçların geçmesi için uygun değildi. Şayet bu türlü bir kentte yaşıyorsanız, şartlara uygun bir araç almalısınız. Güçlü, yerden yüksek ve kullanışlı olmalı. Bu kentte yaşadığını göz arkası edip, son model spor kıçı yere yakın bir otomobil hayal edip onu alırsanız, sokaklarından geçerken her tümsek ve çukurda otomobilin kıçı, burnu yere bedel iki günde bir otomobiliniz bozulurdu. Siz de son model otomobilinizle, hiç hayal etmediğiniz bir biçimde günlerinizi kaportacıda, serviste otomobilinizi tamir ettirmekle geçirirsiniz.”

Şimdi bu öyküdeki spor otomobilin sizin bedeniniz; yolları, çukurları ve manileri de hayatınız üzere düşünün.

Eğer yaşadığınız hayatın şartlarını, mesleğinizi, bedeninizi nasıl kullandığınızı göz arkası ederek, yaz aylarında hoş görünmek için fit, kaslı, yağsız bir beden hayal ederseniz ne olur? Bu bedeni yapmak için yanlışlar yapmaya başlarsınız. En düzgün ihtimalle başardığınızı varsayalım, sahip olduğunuz spor otomobille hangi sokaklarda süreceksiniz? Şayet ben otoyola çıkacağım yahut kent değiştireceğim diyorsanız bu, ömür şeklinizi, mesleğinizi ve şartlarınızı değiştireceğiniz manasına gelir. O vakit tamam! Fakat yarından itibaren hala, bir satış danışmanı, finansçı, asistan, yönetici vs. olarak hayatınıza devam edecekseniz, arabayı o mahalle sokağından geçirmeye çalışacaksınız demektir. Bu durumda olacaklar muhakkaktır. Sonra da bedenimiz teorik olarak değişim yaşadığı için daha berbat bir duruma gelecektir. Bu türlü bir durumla karşılaşınca arabası olanlar düzeltmek için servise, bedeni olanlar, estetik ve hoşluk merkezlerine, daha berbatları de hastanelere giderek kaportayı toplamaya çalışacaktır. Pekala neden? Bir daha güneş açtığında otomobilim hoş görünsün diye! Pekala o otomobilin uzun mühlet dayanması kıymetli değil mi?

Bazen bizi isteklerimize kavuşturacak şeyler nettir. Kolay kolay görülebilir ve tercih edilirler. Mesela sürat yapmak istiyorsak daha süratli gidebilen bir araç alırız ve bunun daha çok yakıt tükettiğini biliriz. Daha yavaş ve ekonomik bir seyahat yapmak istersek de yapmamız gereken muhakkaktır. Bunu tercih ettiğimizde hiçbirimiz hayır ikincisi olsun lakin özellikleri birinci üzere olsun demeyiz. Nedense kelam konusu insan olunca hesap bu formda işlemiyor. Daha fazlası için hayatımızdan hiçbir şey vermeden onu almaya çalışıyoruz.

Peki lakin ne yapmalısınız?

Evvela yüzünüzü hayatınıza dönüp, onu ne kadar değiştirebildiğinizi ne kadarını değiştiremediğinizi tespit etmelisiniz. Sonra da daha fazlasını isteyen zihninizi bu gerçeklerle yüzleştirmelisiniz. İnsan bedeni çok akıllıdır ve onu nasıl kullanırsanız ona nazaran değişim gösterir. Bu yüzden hayatınızda sıhhat, hoşluk ve estetik için daima devam ettiremeyeceğiniz hiçbir alışkanlığı edinmemelisiniz.

Sonraki basamakta hayatınıza en uygun bedeni, kiloyu ve şartları, yavaş yavaş, gerçek alışkanlıklar edinerek sağlamaya çalışmalısınız. Kalıplaşmış beslenme programlarını makul müddetlerde uygulayarak, bedeninize öteki bir hayat yaşıyormuş üzere sürprizler yaparsanız kazanan siz olmayacaksınız.

Kendinizden mutlu değilseniz hayatınızı değiştirin, değiştiriyormuş üzere yapmayın! Sistemli antrenman yapın. Az yiyin. Bugün hâlâ dünyada 770 milyon insan aç yatarken, 650 milyon insan obez ve 1 milyar 625 milyon insan çok kilolu durumda. Yani dünyanın şirazesi kaymış diyebiliriz, bari sizinki sağlam dursun. Öğün sistemine aldırmayın, acıkınca yemek yiyin. Süratli yemeyin. Sağlıklı kilolarda olmak için temel dinamik yemeklerin ne vakit yenildiği değil, gün içinde ne kadar yenildiği ve ne kadar fizikî aktivite yapıldığıdır. Diyet, detoks üzere sistemlerle zayıflama çok yaygın olan yanlışlardandır. Dönemsel gayeleri üzerinizden atın. Yalnızca yaz ve öncesi değil, hayatınız boyunca forma gereksiniminiz var.

Eğer olan oldu yaz geldi diyorsanız, sıradaki hedefiniz sahip olduğunuz fizikî formu bozmadan bir sonraki yaza ulaştırmak olsun. Yapılan araştırmalar kilo vermeye çalışan insanların %83’ünün tekrar kilo aldığını işaret ediyor. Bu durum hayal edilenler ile yaşanılan gerçek hayatlar ortasındaki uçurumdan kaynaklanıyor.

Son adım ise sahip olduğunuz hayatla, bedenle ve şartlarla memnun yaşamayı öğrenmektir. Yalnızca etten ve kemikten olmadığınızı hatırlamaktır. En değerlisi hayal etmekten vazgeçmemektir. Bazı hayaller gerçekleşmek zorunda değildir, onlar orada öylece dursalar da olur. Fakat gerçekleştirmek istediğiniz hayaller ile gerçekleriniz ortasında köprüler yoksa, her atlayışınızda düşmek kaçınılmaz olacaktır.

Instagram

Facebook

X

Linkedln

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar külliyen müelliflerinin özgün niyetleridir ve Onedio’nun editöryal siyasetini yansıtmayabilir. ©Onedio

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hayallerimiz mi Hasta Hayatlarımız mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights