featured

Gelişim Bozukluklarının Derinine İniyoruz: Çocukluk Çağında En Yaygın Görülen 10 Ruhsal Rahatsızlık

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocukluk yıllarında birçok ruhsal rahatsızlık görülebiliyor. Ebeveynleri endişelendiren rahatsızlıklardan kimilerini sizler için derledik. Dikkat eksikliğinden kekemeliğe en sık rastlanan ruhsal rahatsızlıkları merak ediyorsanız gelin birlikte bakalım…

‘İçeriklerimiz bilgilendirme ve cümbüş gayelidir. Teşhis ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

1. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

DEHB olarak kısaltılan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, çocuklarda çok sık rastlanılan bir rahatsızlık. Bilhassa çocukların okul hayatını etkileyen DEHB’in belirtileri çocuktan çocuğa değişebiliyor. Bu rahatsızlık hem küçük çocuklarda hem ergenlik periyodundaki çocuklarda görülebiliyor. Beyindeki nörotransmitterlerin dengesizliğinin bu rahatsızlığa neden olduğu düşünülüyor.

2. Yeme Bozuklukları

Yeme bozuklukları çocukluk periyodunda sıklıkla görülen bir rahatsızlık. Hiç yemek yememe olarak ortaya çıkabilen rahatsızlık kimi durumlarda ise çok yeme olarak görülebiliyor. Yeme bozuklukları beden yükünde ve formunda değişikliklerle kendini gösteriyor. Çocuklarda da görülebilen bu rahatsızlık tedavi edilirken psikolog ve diyetisyenin birlikte çalışması gerekebiliyor.

3. Tourette Sendromu

Çocukluk çağında başlayan Tourette Sendromu, istemsiz ve daima tekrarlayan tiklerle kendini gösteren bir rahatsızlık. Bu rahatsızlıktaki tikleri denetim etmek mümkün değil. Kişi ani ve tekrarlayıcı bu tikleri istemsiz formda gerçekleştiriyor. Bu rahatsızlık ömür uzunluğu devam etse de belirtiler yaşla birlikte vakitle azalabiliyor.

4. Disleksi

Çocuklar okuma sorunu yaşadığında birinci düşünülen rahatsızlık disleksi oluyor. Disleksi, okuma ve yazma marifetlerini etkileyen bir öğrenme bozukluğu. Disleksi bozukluğu olan çocuklar harf ve sözleri tanıyamıyor. Akıcı okumaya mani bu rahatsızlığı yaşayan çocuklar yazma zahmeti de çekiyor.

5. Kekeleme

Çocukluk devrinde başlayan kekeleme konuşurken tekrarlayıcı ve kesintili seslerin çıkarılması olarak tanımlanabilir. Çocuklukta başlayan kekeleme kimi durumlarda tabiatıyla geçebiliyor. Seslerin uzatıldığı ya da tekrarlandığı bu rahatsızlığı yaşayan çocuklar ekseriyetle konuşma anksiyetesi de yaşayabiliyor.

6. Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk ya da kısa ismiyle OKB çocukluk çağında da görülebilen tasa bozukluklarına verilen bir isim. Çocukların kaygılarını yahut tasalarını yansıtan takıntılar olarak görülen OKB, birçok biçimde kendini gösterebiliyor. Simetri, mikrop korkusu üzere obsesyonlar bunlardan kimileri.

7. Anksiyete

Anksiyeteye çocuklarda da rastlanabiliyor. Endişe, tasa ve telaş durumlarının genel ismi olan anksiyete çocuğun hayatını yakından etkiliyor. Okul muvaffakiyetinden toplumsal bağlantılara çocuğun hayat kalitesini etkileyen anksiyete birçok halde kendini gösteriyor. Çocuğun ebeveynden ayrılırken yaşadığı bozukluk ya da toplumsal ortamlara girerken yaşadıkları daima bu rahatsızlığın görünümleri.

8. Öfke Sorunları

Öfke sorunu yeniden çocuklukta çok görülen bir rahatsızlık. Hislerini tabir etmeyi ya da yönetmeyi beceremeyen çocuklar bunları kızgınlık olarak ortaya çıkarıyor. Çok reaksiyonlarla kendini gösteren bu rahatsızlıkta saldırganlık da sıklıkla görülüyor.

9. Fobiler

Çocukluk yıllarında en sık görülen ruhsal rahatsızlık ne diye sorsak herhalde herkes fobiler olduğunu söyler. Fobiler, durumlara yahut objelere verilen çok kaygı reaksiyonları olarak tanımlanıyor. Bu dehşet reaksiyonları aslında çok mantıklı olmasa da çocuk için korkutucu. Fobiler gerekli halde tedavi edilmediğinde yetişkinlikte de devam edebiliyor.

10. Altına Kaçırma

Altına kaçırma rahatsızlığı da çocuklarda sık rastlanan bir durum. Ekseriyetle idrar olarak yaşansa da birtakım durumlarda dışkı kaçırılması da mümkün. Çocuğun denetimini sağlayamaması ve istemsiz bir formda altına kaçırması halinde gerçekleşen bu durum çoğunlukla tabiatıyla ortadan kalkabiliyor. Birtakım durumlarda ise altında diğer bir ruhsal bir neden olabildiği için tedavi gerektirebiliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Gelişim Bozukluklarının Derinine İniyoruz: Çocukluk Çağında En Yaygın Görülen 10 Ruhsal Rahatsızlık

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights