featured

Dünyanın Dişleri Yine Büyütebilen Birinci İlacı İçin Çalışmalara Başlandı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni yapılan bir araştırmaya nazaran bilim insanları insanlarda yeni dişler yetiştirmeye başlamak üzere. Araştırmacılara nazaran tedavinin başarılı olması halinde bu yeni tedavi altı yıl içinde kalıcı olarak eksik dişleri olan hastalar için kullanılabilir hale gelebilir. Haydi ayrıntıları daima birlikte öğrenelim…👇

Kaynak: https://newatlas.com/medical/tooth-re…

Kyoto Üniversitesi Hastanesi, Eylül 2024’te dişleri yenileyebilen bir ilacın dünyadaki birinci insan denemesine başlayacak.

www.kyoto-u.ac.jp

Deneme, en az bir azı dişi eksik olan 30-64 yaş ortası 30 erkekte ilacın aktifliğini ve güvenliğini değerlendirmeyi amaçlıyor. Bu deneme, gelincik ve farelerle yapılan başarılı hayvan deneylerini takip etmektedir.

Baş araştırmacı Katsu Takahashi, bu ilacın diş kaybından muzdarip olanlar için kalıcı bir tahlil sunma potansiyelini vurguluyor.

İlk denemeler 11 ay sürecek ve sonraki basamakta, nüfusun yaklaşık %1’ini etkileyen bir durum olan doğuştan diş eksikliği olan 2-7 yaş ortası çocuklara odaklanılacak.

Gelecek evreler kısmi dişsizlik (çevresel faktörler nedeniyle bir ila beş kalıcı diş kaybı) olan bireyleri de kapsayacak halde genişletilecektir.

Kalıcı diş kaybı durumu, bilhassa yaşlı yetişkinler olmak üzere Amerikalıların yaklaşık %5’ini etkilemektedir.

Geliştirilen bu ilaç, diş büyümesini baskılayan USAG-1 proteinini devre dışı bırakarak çalışır.

Bu proteinin bloke edilmesi kemik morfogenetik protein (BMP) sinyalini teşvik ederek yeni dişlerin oluşmasına yol açıyor. Bu sistem hayvan deneylerinde tesirli olarak insanlarda da emsal bir muvaffakiyet potansiyelini gösterdi.

İlacın başarılı olması durumunda diş yenileme tedavisi 2030 yılına kadar hastalara sunulabilir ve yalnızca doğuştan gelen rahatsızlıklar için değil, kalıcı diş kaybı olan herkes için bir tahlil sunabilir.

2005’ten beri diş rejenerasyonu üzerine araştırmalar yapan Takahashi, bu tedavinin çok çeşitli bireylere yarar sağlayacağından umutlu.

Çalışmayı Kyoto Üniversitesindeki araştırmacılar gerçekleştirdi 👇

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünyanın Dişleri Yine Büyütebilen Birinci İlacı İçin Çalışmalara Başlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights