featured

Dalak Meridyeninin Yüzümüzdeki Yansıması

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınlar ve erkekler farklı yaşlanırlar. Erkekler ekseriyetle alında ve kaş ortasında kırışıklıklar ve deformasyon görmeye başlarken, bayanlar yüzün alt ve orta kısımlarında; yanak, ağız ve uzunluğunda görürler. Yaş ilerledikçe yanaklarımız hacim kaybetmeye başlar. Nazolabial kıvrımlar oluşarak ağız köşeleri düşer ve çene kenarlarında düşmeden ötürü torbalar oluşur. Ayrıyeten dudaklar da formunu ve hacmini kaybetmeye başlar ve birinci olarak üst dudak üzerinde kırışıklıklar ortaya çıkar. Cildimiz boyun bölgesinde merkezlenerek “hindi boynu” dediğimiz görünümü oluşturur.

Sürece anatomik olarak bakarsak, 50’den fazla yüz kası ortasında güçlü bir temas görebiliriz.

Yüz kaslarımızın birden fazla orbicularis oris (ağız etrafı kası) ve orbicularis oculi (göz etrafı kası) ile bağlıdır.

Ağız etrafındaki kas, yüzün alt orta kısmındaki pozisyonuyla yanak ve çene bölgesindeki öteki kaslar için bir bağ misyonundadır. Yaş alma ve yer çekimi süreciyle birlikte, dudakların üzerindeki kaslar, yavaş yavaş pozisyonunu ve halini kaybetmeye başlar. Ağzı çevreleyen kasın üzerinde oluşan baskı, dudak etrafında kırışıklıkların oluşmasına, ağız kenarlarında aşağıya, dudaklarda ise içe gerçek düşmeye sebep olur.

Bu probleme bütünsel bir bakış açısıyla bakarsak, her şey birbiriyle temaslı bütünsel bir oluşumun sonucudur. Çin tıbbı öğretileri bedenimizde neler olduğunu gözlemlemek için yüzü kullanır. Tabiatta bulunan 5 element, iç organlarımız, duyularımız, karakterimiz görünüşümüz ile temaslıdır.

Çin tıbbı yüz haritasında dalak, dudak üzeri bölgeye denk gelir. Dalak meridyeni gücü düşük olduğunda,

• Yüzdeki (özellikle ağız bölgesi) cilt ve kaslarda sarkma,

• Yanakların alt kısmında çukurluk,

• Üst dudağın üzerinde kırışıklıklar,

• Üst göz kapaklarında sarkma,

• Yorgun yüz görünümü,

• Yüzde ödem ve şişlik,

• Mat bir cilt gözlemlenir.

Vücudumuzdaki başka göstergelere bakarsak,

• Süratli kilo alıp, kilo vermekte zorlanıyor musunuz?

• Yağlarınız bilhassa göbek etrafında mi birikiyor?

• Kaslarınız güçsüz mü?

• Çarpma, sıkışma üzere durumlarda cildiniz kolay kolay morarır mı?

• Sık sık şeker muhtaçlığı hisseder misiniz?

Dalak gücü dengelenmediğinde duygusal olarak kronik bir telaş içerisinde oluruz. Bu durum aslında mola verme ve kendimizle ilgilenme vaktinin geldiğini anlatır.

Dalak besleyici bir organdır. Her vakit öncelikle öbür organlara yarar sağlar. Tıpkı bayan gibi… Her iki cinsiyetin yaşlanma sürecini karşılaştırırsak, bayanlar ailedeki herkese bakma eğilimindedir. Hatta bazen kendilerini bile unuturlar. Bu ihmal dalağa, münasebetiyle dış görünüme ziyan verir.

Kırışıklıkları azaltmak ve ruh sıhhatinizi güzelleştirmek istiyorsanız kendinize vakit ayırmakla başlayabilirsiniz. Lakin kendimiz tam ve bütün olduğumuzda diğerlerine yararlı olabiliriz.

Dalağınızı dengelemenin en yeterli istikametlerinden biri, öbür tüm organlarda istikrar oluşturmaya başlamasıdır. Beslenme, nefes antrenmanları, vücut ve yüz idmanları, masaj teknikleri, aromaterapik yağlar, ayurvedik ritüeller, qigong, fascial terapiler üzere hem profesyonel hem de self-care prosedürler dalak gücünü dengelemeye yardımcı olur.  

Instagram

X

Bu makalede öne sürülen fikir ve yaklaşımlar büsbütün muharrirlerinin özgün fikirleridir ve Onedio’nun editöryal siyasetini yansıtmayabilir. ©Onedio

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dalak Meridyeninin Yüzümüzdeki Yansıması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights