featured

10 Mayıs İnme Farkındalık Günü Uyarısı! Türkiye’de Her 15 Dakikada Bir Kişi İnme Nedeniyle Hayatını Kaybediyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Lideri Prof. Dr. Ethem Murat Arsava, 10 Mayıs İnme Farkındalık Günü kapsamında kıymetli açıklamalarda bulundu. Konuşmasında TÜİK datalarına değinen profesör doktor, Türkiye’de her 15 dakikada bir kişinin inme sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı. 

İşte, ayrıntılar…

TÜİK bilgilerine nazaran, 2020 yılında kaydedilen 507 bin 938 mevtten 183 bin 109’u kalp-damar sistemi hastalıklarından kaynaklanıyor!

Türk Beyin Damar Hastalıkları Derneği Lideri Prof. Dr. Ethem Murat Arsava, Türkiye İstatistik Kurumu datalarına değindiği konuşmasında, 2020 yılında yaşanan 183 bin 109 mevtin kalp-damar sistemi hastalıklarından kaynaklandığını tabir ettikten sonra;

‘İnme nedeniyle ölenlerin sayısı ise 35 bin 880’dir. Türkiye’de her 15 dakikada bir kişi inme nedeniyle hayatını yitirmektedir.’ dedi.

Kalp ve deveran sistemi hastalıkları en yaygın mevt nedenleri ortasında yer alıyor!

Arsava, 10 Mayıs İnme Farkındalık Günü kapsamında AA muhabirine yaptığı açıklamada ‘2021’de ise mevt sayısı bir evvelki yıla nazaran yüzde 11,4 artarak 565 bin 594’e ulaşmış, ölümlerin yüzde 33,4’ünden sorumlu olan kalp ve deveran sistemi hastalıkları tekrar en yaygın mevt nedenleri ortasında yer almıştır.’ diyerek ihtarda bulundu.

“Risk faktörleri olan bireyler, kesinlikle doktor denetiminde olmalı”

Prof. Dr. Arsava, inme durumlarında süratli müdahalenin yalnızca hayat kurtarmakla kalmayıp, inme sonrası yaşanabilecek sakatlık oranlarını da minimuma indirdiğini belirtti.

Uzmandan Tavsiyeler: İnme Riski Nasıl Azaltılır?

İnme belirtilerinin görülmesi durumunda derhal 112’ye başvurmanın hayati bir ehemmiyete sahip olduğunu vurgulayan Arsava, inme riskini azaltmak için yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

‘İnme riskini azaltmak için sağlıklı hayat stili benimsenmeli. Bunun için sigara ve alkol tüketiminden uzak durulmalı, sistemli antrenman yapılmalı, sağlıklı beslenilmeli, gerilimden uzak kalmaya uğraş gösterilmeli. Ayrıyeten yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol üzere risk faktörleri olan şahıslar, kesinlikle tabip denetiminde olmalı ve tertipli denetimlerini yaptırmalı. Hastalık tanısı bulunanlar ise kesinlikle tedavi edilmeli.’

Prof. Dr. Arsava, inmenin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu hatırlattı: Erken müdehale

Prof. Dr. Arsava, inmenin önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu belirtirken, herkesin bu tıbbi acil durumu tanıma, tedbire ve tedavi etme konusunda değerli bir rol oynayabileceğini söz etti.

İnme risk faktörlerinin bilinmesinin ve belirtilerinin tanınmasının erken müdahale konusunda farkındalığı artırdığını vurgulayan Arsava, İnme Farkındalık Günü’nün bu yılki temasının ‘İnmeye dur de’ olarak belirlendiğini kelamlarına ekledi.

Peki, İnme Nedir?

İnme, beyindeki bir kan damarının tıkanması yahut yırtılması sonucunda beyin dokusunun oksijen ve besin hususlarından mahrum kalması durumudur. Bu durum çoklukla ani başlangıçlıdır ve beyin işlevlerinde süratli bir bozulmaya yol açar. 

İnme, dünya genelinde vefat ve engellilik nedenleri ortasında değerli bir yer meblağ. İnmenin belirtileri ortasında apansız başlayan güçsüzlük, konuşma bozukluğu, yüzde asimetri, görme kaybı, baş dönmesi ve istikrar kaybı sayılabilir. İnmenin tedavisi, nedenine ve şiddetine bağlı olarak değişir. Lakin genel olarak, inme tedavisinin başarısı, belirtilerin erken tanınması ve süratli müdahaleye bağlıdır. 

İnme geçiren şahısların bir kısmı büsbütün güzelleşirken, kimileri kalıcı hasar ve engellilik ile yaşamak zorunda kalabilir. İnme, kalıcı felç, konuşma bozukluğu, görme kaybı, istikrar bozukluğu ve hatta mevtle sonuçlanabilir.

İnme riskini azaltmanın yolları ortasında sağlıklı bir diyet, tertipli antrenman, sigara ve alkol kullanımının azaltılması ve kan basıncı ile kolesterol düzeylerinin denetim altında tutulması yer alır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
10 Mayıs İnme Farkındalık Günü Uyarısı! Türkiye’de Her 15 Dakikada Bir Kişi İnme Nedeniyle Hayatını Kaybediyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights