featured

Kirli Konut Daha mı Sağlıklı? Bilim İnsanları Meskendeki Mikropların Sıhhat Açısından Olumlu Tesirlerine İşaret Etti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kirli bir konutun sıhhatinize yeterli geldiğini söylesek, şaşırır mıydınız? Bilim insanları meskendeki mikropların sıhhat kalmamıza yardımcı olduğunu söylüyor. Hatta bunun için konutlarda bir doz dost bakteri tohumlamak için ‘probiyotik mimari’ üzerine çalışmalar yapıyor.

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/health/ar…

Yaşadığımız yerin bizi hasta edebileceğine dair birinci kavram, 1983 yılında ortaya çıkmıştı!

Hasta ‘bina sendromu’ birinci sefer 1983 yılında, Dünya Sıhhat Örgütü tarafından kullanışmıştı. Bu sendrom, baş ağrısı, hırıltı ve göz akıntısı üzere semptomlar eşliğinde genel olarak havalandırma konusunda eksik olan binalarda yaşayan insanlarda görülmüştü. 

Modern aydınlatmaların da buna emsal semptomlara neden olduğu biliniyordu. Daily Mail’in haberine nazaran, bu sefer meskenlerdeki ‘mikrobiyomlar’ konusunda dikkat çeken bir çalışma bulunuyor.

Bilim beşerlerine nazaran, konutunuzdaki mikropların sıhhatinizi koruyabileceği yadsınamaz bir gerçek!

Evlerde, ofislerde ve hatta hastanelerde, bedenimizde olduğu üzere bir mikrobiyom (bakteri, virüs ve başka mikropların oluşturduğu bir topluluk) bulunuyor. 

Toronto Üniversitesi’nde vazifeli yardımcı doçent Sarah Haines, evlerdeki mikropların sağlıklı bir karışımının sıhhatimizi ve refahımızı olumlu tarafta etkileyebileceğini belirtiyor.

Geleceğin iç yer, mikrobiyom değiştiricisi ‘Probiyotik mimari’ olabilir!

İç yer mikrobiyomu üzerine yapılan araştırmalar, binaların insan sıhhatini nasıl etkilediğini gösteriyor. Dr. Haines, günümüzde insanların sıhhatlerini uygunlaştırmak için probiyotik tüketmeye başlaması üzere, gelecekte konutlarımıza de probiyotikler ekleyerek iç yer mikrobiyomunu değiştirebileceğimizi öngörüyor.

Bazı uzmanlar konutları inşa etmek için kullanılan materyalleri yararlı bakterilerle hazırlamanın yolları üzerinde çalışıyorlar.

Evlerde ve öbür binalarda olan bitenlerin sıhhatimiz üzerinde değerli bir tesiri olduğu biliniyor. Bu yüzden iç yer mikrobiyomu, içimizdeki mikrobiyom kadar istikrarlı olmalı. 

Bazı uzmanlar, konutların yararlı bakterilerle donatılması üzerine çalışmalar yapıyorlar.  

University College London’da mimarlık doçenti olan Richard Beckett, yararlı bakterilerle dozlanmış beton ve seramik karoların bir binadaki patojen düzeylerini azaltıp azaltamayacağının test edilmesini içeren bir araştırma projesine başkanlık etti.

Chicago Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, her konutun farklı bir mikrobiyota sahip olduğu tespit edildi!

Bu tespit aslında, konutlarımızdaki mikrobiyomun yapısının bize has olduğunu ve birkaç saat içinde varlığımızı evimizdeki mikrobiyomda hissettirmeye başladığımızı belirtiyor.

Daily Mail’in haberinde yer alan uzman görüşlerine nazaran deterjanlar, meskendeki ‘mikrobiyomu’ bozabilir!

Ancak meskenlerimizi nasıl temizlediğimiz, evcil hayvanlarımızın ve meskenin nem düzeyinin de iç yer mikrobiyomu üzerinde tesiri var. Araştırmalar, çamaşır suyu ve öbür sert deterjanlarla paklığın, odadaki mikrobiyomu bozabileceğini öne sürüyor. 

Bunun tıpkı antibiyotik kullanımı üzere düşünülebileceği tabir ediliyor. Deterjanlar da tıpkı antibiyotikler üzere makus bakteriler ile birlikte makûs bakterileri de öldürüyor. Böylelikle konuttaki ‘miktobiyom’ bozuluyor.

Ne dersiniz, biraz dağınıklık ve daha az deterjan kullanımı hayatımızı da kolaylaştırır mı?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kirli Konut Daha mı Sağlıklı? Bilim İnsanları Meskendeki Mikropların Sıhhat Açısından Olumlu Tesirlerine İşaret Etti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights