featured

Boşanma ve çocuk

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Boşanma çocuğa nasıl söylenir?

Anne babanın kararlarından emin olduktan sonra bu kararı çocuklarla paylaşmaları gerekmektedir. Boşanma kararı alıp vazgeçtikten sonra çocuklar, gerçekten boşanma sürecinde tekrar barışma ihtimalinizi düşünebilir, duruma alışmakta zorluk yaşar.

Karar açıklamak için çocukların rahat edebileceği ve kendilerini güvende hissedecekleri, anne baba ve tüm çocukların bulunduğu bir ortamda söylemelidirler.

Ebeveynler suçlama içermeyen ortak bir dil kullanmalı, samimi, ve açık, tutarlı, net bir ifadeyle çocuğun yaş düzeyine uygun açıklamalar yapmalılardır. Çocuğun boşanmadan sonra ne olacağına, nerede, kiminle yaşayacağına dair aklında soru işaretleri oluşacağı için, boşanma sonrasında yaşayacakları hakkında bilgilendirme yapılmalıdır .Kiminle nerede kalacağı, evden ayrılan ebeveynini ne sıklıkla, nerede göreceği, hangi okula gideceği gibi bilgiler verilmelidir. Boşanma kararı ebeveynler tarafından ifade edilirken her iki ebeveynin de birlikte olması önemlidir; çünkü çocuk boşanma kararını kabul etmediğinde, ebeveynler ayrılmalarına rağmen ilişkilerini çocukla devam ettireceklerini, boşanmada çocuğun etkisinin olmadığını açıklamalıdır.

Ben ve annen/baban eskisi kadar iyi anlaşamıyoruz ve artık birlikte olmayacağız. Bunun seninle hiçbir ilgisi yok, sen bizim en kıymetlimizsin. Sana olan ilgimiz hep aynı kalacak. O da, ben de senin annen ve baban olmaya devam edeceğiz. Ama artık eskisi gibi bu evde birlikte yaşamayacağız ve annen/baban burada olmayacak, sen ise haftada bir kez mutlaka onu göreceksin. Bu karar seni üzmüş veya hayal kırıklığına uğratmış olabilir. Nasıl hissettiğini bizimle paylaşabilirsin, böylece senin yanında olabiliriz.”

Çocuğun sağlıklı gelişimi için önlemler alınmalı, çocuğa aşırı korumacı bir tutum sergilemek veya tamamen ilgisiz kalmak gibi normalin dışında davranışlar sergilemekten uzak durulmalıdır

Çocuklar boşanma sürecinin sonunda, duygularını yeterince ifade etme imkânını bulamazsa, gelecek dönemlerinde ayrılık anksiyetesi, depresyon, dikkat eksikliği gibi problemler yaşayabilmektedir. Bu süreçte duygularını paylaşabilecekleri ortamı sağlamak gerekir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Boşanma ve çocuk

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights