featured

İkili ilişkilerde güven

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bana bir yalan söyledin – ben konuyla ilgili başka bir şey sorunca, arada, itiraf ettin yalan söylediğini. “Daha söylerken yapmamam gereken bir şey yaptığımı anladım, sen sormasaydın da söyleyecektim bunu sana” dedin; ben de “Nasıl bilebilirim bunu?” dedim.

Bir şey, yavaştan, ucundan, yırtılmıştı.

Yalan, ilişkide, bir çentik açar, şöyle düşün: Bir yük taşıyan bir nesnede; diyelim, balkon çiçekliğini tutan askılı bir kolda, bir çentik oluşursa, taşıdığı ağırlıktan dolayı dokusu yavaş yavaş yırtılmaya, yarılmaya başlar, giderek, tamamıyla kopabilir.

Yalan, çünkü, zaten, kendi kendini çoğaltan, çoğaltmak zorunda olan bir şeydir: her yalanını gizlemek için, yeni, ek yalanlar söylemek zorunda kalırsın. Bunun yaratacağı zedelenmeler, gedikler de, işte, öyle, sürüp gider ve sonunda bütün yapıyı yıkacak boyutlara varabilir.

Yalan ilişkiyi koparır, sonunda.

Güven. Birinin sözünden emin olmak olarak adlandırabilirsiniz, davranışlarından emin olmak, söylediklerinden, sustuklarından, hatta hissettirdiklerinden. Biriyle bir ilişki kurabilmek, kurulan ilişkiyi sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmenin temelinde o kişiye duyduğumuz güven duygusu yatıyor. Güveni tanımlayan ve onu farklı bakış açılarıyla ele alan birçok yaklaşım bulunuyor. Partnerlerin ilişki dışında başka kişilerle cinsel ve duygusal bir arayışta olmaması, ilişkide belirsizliğin ortadan kalkması, birbirlerinin ihtiyaçlarına duyarlılık, partnerin gerçek niyetine ilişkin tutarsızlığın olmaması olarak açıklanıyor. Partnerimizin davranışlarına dair olumlu beklentiler oluşturmak, niyetlerini tahmin edebiliyor olmak ona duyduğumuz güveni ifade ediyor.

İlişkilerde güven üç farklı beklentiyi beraberinde getiriyor.

Güvenilirlik (dependability) ; partnerimizin dürüstlüğünden emin olmak,

tutarlılık (öngörülebilirlik) ; partnerin davranış ve söylemlerinin uyumlu olması,

inanç ; ihtiyacımız olduğunda partnerimizin yanımızda olacağı bilmek.

“İncinme değil bu, öfke değil, ah değil. Ötesi, çok ötesi. Tam bir yürek çöküntüsü, ruhun taşa dönmesi, aklın büyük yalnızlığı, insana olan inancını yitirme.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İkili ilişkilerde güven

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights