featured

İnsanları olduğu gibi kabul edin anlayışı neden sorunlu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çünkü öncelikle rahatsız olduğumuz durumları insanlara anlatmalıyız.

İlişkiler de buna göre şekilleniyor. Veya sonlanabiliyor.

Ve içinde bulunduğumuz ilişkinin içinde bizim için çeşitli psikolojik şiddet türleri olabilir. (Küçümseme aşağılama, hakaret, bağırmak gibi)

Cinsel ve fiziksel şiddetten bahsetmiyorum. Bu varsa o insandan yapabildiğimiz en kısa zamanda (kendi güvenliğimizi de sağlayarak) uzaklaşmak ve gerekli şikayetleri yapmamız gerektiğini ve hayatımıza tekrar asla dahil etmememiz gerektiğini düşünüyorum.

Bu paylaşımda bahsettiğim psikolojik şiddet türleri aşağılama, hakaret, bağırmak gibi davranışlar. -Cinsiyetçi küfürler de burada değil-

Ve bunlar, bu davranışı gösteren kişi tarafından normal atfedilip bizi rahatsız ediyor olabilir. (Ki bunlarda rahatsız olmakta haklıyız)

Bazen biz bunları söylesek bile karşı tarafın bizim düşünce ve duygularımızı umursamadığını ve aynı davranışları tekrarladığını görebiliriz. (Ve bu nadir de değildir birçok ilişkide).

Geçmişte bize iyi davranmış, ihtiyacımız olduğunda yanımızda olmuş olabilirler. Bu gelecekte zorbalık yapabilecekleri şiddet uygulayabilecekleri (psikolojik şiddet de şiddettir) veya güvenimizi suistimal edebilecekleri anlamına gelmiyor.

Bu durumda kimseye kabullenme veya bunlara maruz kalma borcumuz yok.

Ve unutmayalım ki birçok insan ilişkilerde bu şiddet türlerine maruz kalıyor ve yapanlar normalleştirmeye çalışıyor. Oysaki bunları herkese yap(a)mıyorlar.

Bu durum sadece romantik ilişkiler için değil kurulan her türlü ilişki için geçerli. Ve unutmayalım kimseyi değiştirmek bizim sorumluluğumuz ve bizim yapabileceğimiz bir durum da değildir.

(Kişiler yalnız kendi istek ve çabalarıyla değişebilirler çünkü.)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnsanları olduğu gibi kabul edin anlayışı neden sorunlu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Medya ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Verified by MonsterInsights