Sık Rastlanan Özgül Fobi Çeşitlerinden Biri Olan Araknofobi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Örümceklerden korkmamıza ve tiksinmemize neden olan araknofobi, tedavi edilmediği takdirde hayatımızı kısıtlayan bir rahatsızlıktır. Bazı vakalarda örümcek ağı görme ya da ismini duyma sırasında bile aşırı tepkiyle karşılaşılabilmektedir. Bu içeriğimizde araknofobi hakkında bilinmesi gerekenlere yer verildi.

Araknofobi nedir?

Araknofobi yada örümcek korkusu, örümceklerden ya da eklem bacaklılardan  aşırı korku olarak tanımlanır.

Örümcek ya da diğer bu tür hayvanlarla karşı karşıya gelen bu bireyler, aşırı korku ve endişe hissederler.

Nefes almakta zorlanabilir, kalp atışları hızlanabilir, mide bulantısı, terleme ve titreme gibi fiziksel semptomlar görülebilir. Örümceklerin olabileceği düşünülen ya da örümcekler zihinde canlandığında bu kişiler bulundukları yerlerden kaçmak isteyebilirler.

Yapılan bazı araştırmalar araknofobinin evrimsel seçilim sonucu meydana geldiğini iddia eder.

Bakış açısına göre bazı örümceklerin zehirli oluşu nedeniyle insanlarda tüm örümceklere karşı korkma eğilimi meydana gelmesi olasıdır.

Örümcek korkusuna dair dikkat çeken unsurlardan biri farklı kültürlerde araknofobi olarak da bilinen rahatsızlığın yaygınlığının değişiklik göstermesidir.

Örnek olarak Batı toplumlarında yoğun şekilde gözlenen örümcek korkusu Afrika’da örümceğin bilge bir hayvan olarak kabul edilmesi sebebiyle yaygın değildir.

Anksiyete bozuklukları söz konusu olduğunda hayvan fobisinden söz edilir ve bunlardan biri de örümcek fobisi olarak karşımıza çıkar.

Bireylerin fobiyi tetikleyici etkenlere maruz kalması durumunda şiddetli ve mantık dışı bir kaygıya kapılması söz konusudur.

Araknofobonin tespit edilmiş kesin bir nedeni bulunmamaktadır. Bu konu hakkında uzmanlar arasında farklı düşünceler bulunmaktadır.

Geçtiğimiz 20 yıla kadar bu rahatsızlığın örümceklerin zehirli olması yüzünden ortaya çıktığı düşünülmekteydi. Kişiler bu yüzden örümcekleri tehdit olarak algılamaktaydı.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre ise araknofobinin temel nedeni genetik faktörlerdir.

Psikolojik kaynaklı rahatsızlıklardan biri olan araknofobinin belirtileri arasında çok sayıda farklı etkenden söz etmek mümkündür.

Aşağıdaki semptomlar örümcek korkusunun temel belirtileri arasında sayılabilir:

  • Örümcekle karşılaşıldığı zaman ya da karşılaşma tehlikesi halinde meydana gelen kalp çarpıntısı ve çığlık atma gibi tepkiler

  • Titreme

  • Panik atak

  • Bayılma hissi

  • Donup kalma ve tepki verememe

  • İçinde örümcek ya da örümcek ağının bulunduğu resme bakmakta zorluk çekme

  • Açık alanda yapılan aktivitelere karşı kaçınma davranışı

  • Örümceğin varlığını kanıtlaması ve hatırlatması nedeniyle örümcek ağı görmekten aşırı korkma hali

Örümcek korkusu atakları bayılma, mide bulantısı, ağızda kuruluk ve titreme gibi ani tepkilerle kendini belli eder.

Herhangi bir tetikleyicinin ortaya çıkardığı ataklar, terleme ve anlık bilinç kaybı gibi semptomlara kadar gidebilir.

Yüzde kızarıklık, yanma, tansiyon dengesizliği, bulanık görme ve nefes darlığı atakların en belirgin göstergeleridir.

Bir yerde örümcek bulunmasa da bulunacağına dair herhangi bir tedirginlik hissetmek dahi ataklara sebep olabilir.

Örümcek korkusu tedavisinde birden fazla yöntem izlenebilir.

Genellikle özgül fobiler için uygulanan terapi ve tedavi teknikleri araknofobi için de geçerlidir. Yaygın şekilde gözlenen fobilerden biri olan örümcek korkusu ve diğer tüm rahatsızlıkların psikolojik nitelikli olduğu bilinmeli ve tedavisi için yardım alınmalıdır.

Tedavi teknikleri arasında öne çıkan uygulamalar; bireyin farkındalığını artırmaya yarayan gerçeklik terapisi ve bilişsel davranışçı terapi gibi farklı tekniklerdir.

Örümcek korkusunun çok yoğun ve içinden çıkılamaz bir hal alması durumunda kişinin rahatlamasını sağlamak için ilaç desteğine başvurulabilir.

Ancak bu yalnızca uzman tarafından önerilen ve ihtiyaç duyulması halinde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Çünkü fobilerin tek başına ilaç desteği ile çözümlenmediği bilinmektedir.

Örümcek korkusu yaşayan ve günlük hayatı olumsuz etkilenen bireylerin ilk başvurduğu destek süreçlerinin başında uzman terapist eşliğinde sunulan tedaviler gelir.

Bunun yanı sıra örümcek korkusu tedavisinde tercih edilen çok sayıda yöntemin uygulanması ve karşılıklı iletişim yoluyla sorunun anlaşılarak çözümlenmesi söz konusu olur.

Araknofobi tedavisi nasıl uygulanır?

Örümcek korkusu tedavisi uygulanırken öncelikle bir uzman tarafından mevcut korkunun fobi boyutunda olup olmadığı tespit edilir ve buna göre araknofobi tanısı konur. Ardından kişinin yaşadığı korkunun şiddetine ve bireyin karakteristik özelliklerine bağlı olarak en uygun tedavi yöntemi seçilir.

Burada yöntemi sunan ve süreci yöneten kişi terapist olmakla birlikte danışan ve terapist arasındaki iletişim de son derece önemlidir.

Bazı danışanların yoğun korku yaşaması nedeniyle bilişsel davranışçı terapi yöntemleri ile ilerlenirken bazı danışanlar için maruz bırakma terapisi gibi farklı teknikler tercih edilebilir. Bu durum uzman terapistin en uygun tekniği seçmesi ve danışanla birlikte karar vermesi yoluyla gerçekleştirilir.

Örümcek korkusu tedavisiyle kişinin ruhsal kaynaklı sorununun çözümlenmesi ve günlük yaşamında rahat etmesi söz konusu olur.

Araknofobi tedavisinin bir başka faydası da kişinin bilinçli şekilde korkularının farkında olması ve buna yönelik belirli yöntemleri geliştirebilmesidir.

Tedavi sonrasında bireyin duruma mümkün olduğu kadar gerçekçi yaklaşması önemlidir.

Tüm fobi türlerinde tek başına çözüm üretmek zorlayıcı olabilir. Bunun sebebi fobilerin kişilerin gerçek dışı ve yoğun korkularını yansıtmasıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sık Rastlanan Özgül Fobi Çeşitlerinden Biri Olan Araknofobi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Stetosgop uygulamasını yükleyin.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: