Edward Cullen Gibi Zihin Okuyorlar! Birbirinin Beynine Hükmedebilen Hogan İkizlere İnanamayacaksınız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İkizlerin birbirleri ile telepatik bir iletişim kurabileceği, yıllardır pek çok kitaba ya da filme konu oluyor. Mesela ikizlerden biri çok uzaktaysa ve korkuyorsa diğeri bunu hissedebilir mi? Peki, ikizler birbirlerinin gözünden görüp birbirlerinin beynini okuyabilir mi? Bilim kurgunun ve bilimin iç içe geçeceği bir hikâyeye hazırsanız sizi bütün düşüncelerinizi altüst edecek ikizlerle tanıştıralım. Hogan ikizleri vakasına geçmeden önce ikiz kişilerle ilgili genel bilgilere ve doğru bilinen yanlışlara göz atmakta fayda var. Hazırsanız başlıyoruz!

Klonlanmış insan mı, ikiz mi?

Çift yumurta ikizleri, tek yumurta ikizleri gibi birbirlerinin aynısı olan iki insan gibi görünmüyor. Bu yüzden tek yumurta ikizleri kadar ilgi çekici sayılmıyorlar. Tek yumurta ikizleri, âdeta klonlanmış insan gibiler. Birbirlerinin aynısı görünen bu iki kişi, gerçekten klonlanmış olabilir mi? Bir başka deyişle bu kişiler tamamen birbirinin aynısı mı?

Halk arasında ikizler hakkında doğru bilinen yanlışlar.

İlk olarak ikiz geninin nesil atladığı iddiasından bahsetmek gerekir. Ancak bu evrensel bir durum değil. Bazı ailelerde gerçekten nesil atlarken bazılarında her nesilde ikiz gebelik gerçekleşebilir. İkinci olarak tek yumurta ikizlerinde birinin erkek diğerinin dişi olabileceği iddiası var. Ancak tek yumurta ikizlerinde cinsiyeti çoktan belirlenmiş olan bir zigot, ikiye bölünüyor ve ikizler bu şekilde ortaya çıkıyor. Bu yüzden bu da doğru bilinen yanlışlardan biri.

Gerçekten tek yumurta ikizleri %100 aynı olabilir mi?

Her ne kadar tamamen aynı gibi gözükseler de tek yumurta ikizlerinin genleri bire bir aynı değil. İki zigot da gelişimlerinde mutasyona uğramaya devam ediyor. Böylece ikizlerin genlerinde 8-10 tane farklılık ortaya çıkabiliyor.

Peki, parmak izleri?

Parmak izleri, ana rahminde parmaklarımızın ucuna gelen rastgele darbelerden oluşuyor. Hepimizin parmak izi farklı olduğu gibi tek yumurta ikizlerinin de parmak izleri birbirlerinden farklı.

İkizlerin telepati yaptığı yanılgısı.

Tek veya çift yumurta ikizleri, birbirleriyle telepati yaptığı algısına kendilerini kaptırmış durumdalar. Aynı şeyi düşündükleri anlarda ‘Bak aynı şeyi düşündük, ee ikiziz sonuçta!’ diyor ve telepati yapabildiklerine inanıyorlar. Oysaki bu sadece algıda seçicilik durumu. Nasıl mı?

Bu sadece yaygın bir inanışın getirdiği, kabul görmüş bir düşünce kalıbı.

Şöyle ki ikizlerin birbirleriyle aynı düşündüğüne ve aynı hareket ettiğine dair yaygın bir inanış var. Bu yüzden ikizlerden biri, diğeriyle aynı şeyi düşündüğünde konuyu direkt bu inanışa bağlayabiliyor. Oysaki ikiz olmayan iki insan da bazı anlarda aynı şeyi düşünebilir ve aynı şeyi hissedebilir. Bu nedenle konunun ikiz olmakla alakası yok. Ancak öyle bir vaka var ki, bu durumun istisnası kabul ediliyor…

Hogan ikizleri vakası.

Tatiana ve Krista Hogan… Kafatasları birbiri ile kaynaşmış hâlde doğdu. Ortalama 100.000 doğumdan sadece 1 tanesinde yaşanabilecek kadar nadir olan bu olay, bir beyni paylaşan ikizler olarak bilim tarihine geçti. Çünkü beyinleri arasında talamik köprü vardı ve bunun sayesinde birbirlerinin beyin sinyallerini alabiliyorlardı.

Birbirlerinin beyin sinyallerini nasıl alıyorlar?

İnandırıcı gelmediğinin farkındayız ancak bu olay son derece gerçek. Mesela bebekten ikizler ağladıklarında birine emzik veriyorlarmış. Diğeri ise ona daha emzik verilmeden ağlamayı kesiyormuş. Bir diğer şaşırtıcı örnek ise birini gıdıkladığınızda diğerinin de gülmeye başlaması… Yani bütün beyin sinyalleri ortak bir yerde birleşiyor. Bu durum, ikizlerin beyinlerinin arasındaki talamik köprü sayesinde gerçekleşiyor.

Birbirlerinin gözlerinden görebiliyorlar desek inanır mısınız?

Evet yanlış okumadınız! Hogan ikizleri birbirlerinin gözlerinden görebiliyorlar. Yaşları büyüdükçe yapılan testlerde bu tuhaf detay olayı iyice karmaşıklaştırıyor. Mesela birinin gözünü kapatıp diğerine bir oyuncak gösterdiğinizde, gözü kapalı olan çocuk, gösterilen oyuncağı hatasız olarak tarif ediyor. Ve hatta hangi gözden görebileceklerini kontrol edebiliyorlar. Olaylar daha da ilginçleşiyor!

Senkronize bir şekilde yaşıyorlar.

Birinin duygu durumu değiştiğinde diğerinin de değişiyor. Birinin canı acıdığında diğerinin de acıyor. Aynı tepkileri verseler de ikizlerin karakterleri birbirinden farklı. Tam olarak senkronize yaşayan bu ikizler, bilimin yetersiz kaldığı bir noktada. Buraya kadar çok şaşırdığınızı farkındayız ancak hikâye daha bitmedi!

Birbirlerinin düşüncelerini okuyabiliyorlar!

Evet, bu ikizler birbirlerinin düşüncelerini okuyorlar! Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da durup dururken beraber gülmeye başlayıp akıllarına komik bir şey geldiğini söylüyorlar. Kendileri de birbirlerinin zihinlerini kontrol edebildiklerini iddia ediyor.

Açıklanması çok zor olsa da…

Normalde, tek yumurta ikizlerinin birbirleri gibi düşünebilmeleri imkânsız gibi görünürken yapışık ikizler, bu durumu baştan aşağı farklı bir noktaya getiriyor. Tek yumurta ikizleri ile kıyaslanmadan değerlendirilmesi gereken Hogan ikizleri, bütünleşik bir zihin yapısını paylaşıyor. Bu sayede düşüncelerini beraber oluşturuyorlar. Doktorlar bir gün bile yaşamalarını mucize olarak görse de ikizler şu an 15 yaşında. Bilim dünyasında hâlâ incelenen bu vaka hakkında birçok önemli nokta öne sürülüyor. Yine de ikizlerin birbirlerinin zihinlerini okuyabilmesi, açıklanması en zor nokta olarak yerini koruyor…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Edward Cullen Gibi Zihin Okuyorlar! Birbirinin Beynine Hükmedebilen Hogan İkizlere İnanamayacaksınız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Stetosgop uygulamasını yükleyin.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: