Duygusal Detoks Uygulaması Yapalım

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusça çok zor günlerden geçtiğimiz bu süreçte zihin ve ruh sağlığımızı koruyabilmek ve olabildiğince dengede kalabilmemiz adına hazırlamış olduğum bu Duygusal Detoks uygulamasını kendi kendinize rahatlıkla yaparak, yüreğinizde bir nebzede olsa ferahlama yaratabilirsiniz. Boğazınıza düğümlenen kelimeleri ses ve yazı ile farkındalıkla ifade etmek tahmin ettiğinizden çok daha fazla işe yarayacaktır.

Acı verici deneyimler hayatımızın bir parçası, onları hazmetmeden reddedince veya baskılayarak halının altına süpürmeyi seçince bu deneyimler toksinlere dönüşüyorlar.

Bu duygulardan etkin bir şekilde kurtulmanın yolları bize öğretilmediği için çoğumuz hayat boyu duygusal acı, travma ve hayal kırıklıklarımızla beraber yaşamaya devam ederiz. Bu eski yaraların yarattığı duyguları su yüzüne çıkmaması için bastırdığımız sürece, hakiki benliğimiz olan neşe ve canlılığımızı deneyimlememiz ise mümkün olamaz. 

Kabul etmek isteyin veya istemeyin bu, şu gerçeği asla değiştirmeyecektir: 

Kendi hislerimizin sorumluluğunu almak çok güçlendirici, çok özgürleştirici, çok dönüştürücü bir seçimdir.

O halde daha sağlıklı olmak için duygusal temizliğe giden yedi adımı uygulamaya başlayalım. Bunlar sırasıyla,

1.    Hislerinizin sorumluluğunu üstlenin

2.    Duyguyu tanımlayın

3.    Duygunun bedeniniz üzerindeki etkisini gözlemleyin

4.    Duyguyu yazarak kendinize ifade edin

5.    Duyguyu bir ritüel ile serbest bırakın

6.    Bu duyguyu iyi bir dinleyici ile paylaşın

7.    Bu duygudan özgürleşmenizi kutlayarak canlanın

Tabii her zaman olduğu gibi öncelikle niyet ediyoruz. Bizi bağlayıcı olan bu duygulardan özgürleşmemizin ilk adımı da elbette yine niyet etmekte yatıyor.

Şimdi Duygusal Detoks protokolüne başlamadan önce niyetimizi yapalım:

“Ben tüm bedenlerimde duygusal olarak dengede olmayı seçiyorum.”

Veya niyetinizi bu şekilde de yapabilirsiniz;

‘Ben korkularıma ve endişelerime rağmen, tüm bedenlerimdeki duygusal yüklerden arınmayı ve hafiflemeyi seçiyorum.’

Hazırlık

1.    Lütfen konforlu bir şekilde oturun ve gözlerinizi nazikçe kapatın. Farkındalığınızın bedeninize kaymasına izin verin ve dikkatinizi şu an itibariyle bedeninizde olan herhangi bir his, düşünce veya duyguya getirin.

2.    Şimdi yavaşça dikkatinizi karın ve kalp bölgenize getirin ve dikkatinizi oraya odaklayın. Diyafram kasınızı aktif bir şekilde çalıştırarak birkaç defa burnunuzdan derin nefesler alıp verin ve şişip inen karın bölgenizde hissedebileceğiniz herhangi bir duyguyu fark edin. 

3.    Şimdi yakın zamanda sizi üzen, keyfinizi kaçıran bir olayı hatırlamak için kendinize izin verin. Bu patronunuzla bir tartışma, trafik içerisinde yaşanan bir sinir harbi, nezaketsiz birine maruz kalma, anneniz ya da çocuğunuzla bir konuda tersleşmeniz vs. olabilir. Özellikle son iki hafta içerisinde yaşadığınız nispeten önemsiz bir üzüntü veya hayal kırıklığı da olabilir.

4.    Üzerinde çalışmak istediğiniz olaya karar verdiğiniz zaman aşağıdaki 7 temizlik adımını uygulamaya başlayın.

Duygusal temizliğe giden yedi adım

Şimdi Duygusal Detoksun 7 adımının üstünden birer birer ve uygulamalı olarak geçerek psikolojik toksinlerimizden nasıl özgürleşeceğimizi deneyimleyelim.

1.    Hislerinizin sorumluluğunu üstlenin: Bu hadise esnasında oluşan herhangi bir duyguyu tekrar deneyimlemek için kendinize izin verin ve bu duyguyu bulduktan sonra size ait olduğunu kabul edin. Bu hadiseyi yaşadığınız zamandaki koşullardan bağımsız olarak ve başkasının davranışlarını gözetmeksizin bu duyguların sadece sizin içinizde oluştuklarını kabul ederek, bunun sorumluluğunu alın. 

Ve şimdi kendinize şahsi duygusal reaksiyonlarınızla ilgili sorumluluğu almak üzere bir söz verin. Hangi şartlar altında olursa olsun, kendi duygularınızın oluşumundan yine sadece kendinizin sorumlu olduğunu kabul ederek, bunu içinizden onaylayın. 

2.    Duyguyu Tanımlayın: Şimdi en açık ve en net olacak şekilde bu duygunuzu tanımlayın: Öfke, hüzün, keder, kıskançlık, kızgınlık, rahatsızlık… Ve tanımladığınız duyguyu bir kâğıda yazın.

3.    Duygunun bedeniniz üzerindeki etkisini gözlemleyin: Şimdi burnunuzdan derin bir nefes alarak farkındalığınızı tekrar bedeninize getirin. 

Tanımladığınız bu duyguyu nerede hissediyorsunuz? 

Kalbinizde? 

Karnınızda? 

Boynunuzda? 

Belinizde? 

Sırtınızda? 

Ya da başka bir yerinizde?

Bu duygunun bedeninizin hangi bölümünde barındığını tespit ettiğiniz zaman, hislerinizi gözlemlerken bu alana doğru derin nefes alıp vermeye başlayın. Dikkatinizi basitçe, taşıdığınız bu duygusal yük yani duygusal toksine yönelterek onu özgür bırakma niyetiyle, alıp verdiğiniz her nefesle birlikte tüm bunların bedeninizi terk ettiğini ve yok olmaya başladığını fark edin.

4.    Duyguyu kendinize yazarak ifade edin: Hiç konuşmadan gözlerinizi nazikçe açarak bu hadise esnasında nasıl hissetmiş olduğunuzu yazmaya başlayın. Tüm hislerinizi yazılı olarak ifade edin ve bu ifadede kendinizi hiç sınırlamayın. Yazdıklarınız sizin mahreminiz ve sadece sizin okumanız için… Hislerinizi tam olarak tanımlayan, aktaran kelime seçimleri yapın. Eğer aklınıza benzer durumlar ve olaylar gelirse onları da yazın. 

5.    Duyguyu bir ritüel ile serbest bırakın: Şimdi hiç konuşmadan kalkın. Bedeninizden bu duyguyu tahliye etmek için bir egzersiz yapacağız. 

Egzersiz 1: Burnunuzdan derin bir nefes alırken kollarınızı yukarı doğru başınızın üstüne doğru uzatın. Kollarınızı aşağı doğru indirirken nefes vermeye başlayın ve eş zamanlı olarak da ağzınızdan kuvvetlice ‘Haaa’ sesini çıkararak, aldığınız nefesi tamamen boşaltın. 

Egzersiz 2: Yere oturun ve önünüze kalın bir yastık koyun. Burun deliklerinizden derin bir nefes alın ve nefesi boşaltırken iki elinizle yastığı olanca gücünüzle yumruklarken, eş zamanlı olarak da ağzınızdan “Haaaa” sesini kuvvetlice çıkarmaya devam edin. Nefesiniz bitene değin “Haaa” sesini çıkararak adeta haykırarak yastığı yumruklamaya devam edin.

Bu iki egzersiz önerisinden birini seçin ve tek seferde sadece birini uygulayın. Seçtiğiniz egzersizi peş peşe 7-8 defa uygulayın ve uygularken üzerinde çalıştığınız toksik duygunun serbest kalarak sizden uzaklaştığını fark edin ve onunla vedalaşın. Bunu yaparken isterseniz gözlerinizi de kapatabilirsiniz. Bedeninizin bu ritüel ile temizlenmesine, arınmasına izin verin.

6. Bu duyguyu iyi bir dinleyici ile paylaşın

Şimdi kendinize bir arkadaş bulun ve yüz yüze oturun. Bu süreç esnasında yaşadığınız deneyimi arkadaşınızla en açık şekilde, hiçbir şey saklamadan paylaşın. Ve daha önce üzerinde çalışılmamış olan bu olay ve duygunuz su yüzüne çıkınca fiziksel ve duygusal olarak neyin farkına vardığınızı anlatın. 

Eğer arkadaşınız da aynı şekilde bu duygusal detoks protokolünü uyguladı ise, sırayla birbirinizle bu süreçte yaşadığınız duygu, düşünce ve genel farkındalığınızı paylaşın.

Eğer bunu paylaşabileceğiniz bir arkadaş bulmak mümkün değilse, o halde odada bulunan bir objeyi önünüze alarak veya duvar karşısına geçip oturarak sanki karşınızda biri varmış gibi de paylaşımınızı yapabilir ve anlatabilirsiniz.

7.    Bu duygudan özgürleşmenizi kutlayarak canlanın!

Şimdi tekrar gözlerinizi kapatın ve bedeninizdeki hafifliğin tadını çıkarın. Birikmiş duygusal acınızı cesurca su yüzüne çıkartarak serbest bırakmanız neticesinde, sevgiyi kendiliğinden alıp verme beceriniz de otomatik olarak yükselmiş oldu.

Şimdi gözünüzün önüne kalbinizi getirin ve kalbinizin altın renginde, sıcacık, şifalandırıcı bir sevgi ile dolup taştığını canlandırın. Ve bu şifa enerjisinin kalbinizden dışarı taşarak bulunduğunuz mekândaki herkese, tüm sevdiklerinize, tüm depremzedelere, tüm arkadaşlarınıza, yaşamınızda sizin için değer ifade eden herkese ve hatta serbest bıraktığınız bu duygu oluşurken hadisede beraber yer aldığınız kişiye kadar eriştiğini imgeleyin… Tüm bu insanların kalbinizden akan bu yüksek sevgi ve şifa enerjisi ile baştan aşağı yıkandıklarını imgeleyin… 

Bulunduğunuz mekândaki, arkadaş grubunuzdaki, ailenizdeki herkesin sevgisinin kalbinize dolmasına ve bu sevgi ile beslenerek, yenilenmenize, canlanmanıza, gençleşmenize izin verin. 

Şimdi gözlerinizi nazikçe açın ve usulca farkındalığınızı bulunduğunuz odaya getirin. 

Eşiniz, çocuğunuz, anneniz, müdürünüz, patronunuz, en yakın arkadaşınız, öğretmeniniz vb. gibi birine karşı reaksiyon verdiğinizin farkına vardığınız her an bu metodu uygulayabilirsiniz.  

Eğer duygusal reaksiyonlarımızı geçmişimizden gelen çözülmemiş konuların şifalanması için bir fırsat olarak görmeye başlarsak, hissettiklerimiz için başkalarını suçlamayı da otomatik olarak bırakırız.

Bunun neticesi olarak kendimizi daha güçlü ve canlı hissederiz. 

Bu uygulamayı benimle birlikte adım adım yapmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz:

YouTubeInstagramFacebookTwitter

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Duygusal Detoks Uygulaması Yapalım

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Stetosgop uygulamasını yükleyin.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: