Beş Bedendeki Rahatsızlıkların Tedavisinde Uygulanan Bütüncül Yaklaşım: Fonksiyonel Psikoterapi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asırlar öncesinden günümüze miras kalan ve bugün dünyada halen kabul gören “köken tıbbı” ve “köken psikoloji” değerli kadim bilgi birikimleridir. Bu birikimleri esas alan ve “fonksiyonel psikoterapi” adını verdiğim bu çok özel psikoterapi yaklaşımı, sadece ‘beş beden’e (ruhsal beden, zihinsel beden, duygusal beden, fiziksel beden ve astral beden) ait rahatsızlıkların terapisiyle ilgilenmez, onların nasıl ve neden oluştuklarını belirler ve her danışan için rahatsızlıkların temel nedenlerini ele alarak beş bedeni ve bütünü iyileştirerek sağlığa kavuşturur.

Psikoterapi nedir?

Bilinçli ve bilinçdışı çatışmalardan dolayı bozulan ruhsal ve bedensel dengeyi sağlamak, psikolojik eğitim vermek, düşünce ve duygu alışverişi kurmak, danışanların kendi bedenlerini ve duygularını tanımalarını sağlamak, çatışmaları çözümlemek, bu çatışmalardan doğan kaygı ve gerginlikleri azaltmak, ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmak için kullanılan tüm teknik ve yöntemlere “psikoterapi” diyebiliriz.

“Psikoterapinin amacı” rahatsızlığı basitçe çözmek değildir ama iyi bir psikoterapi sunulan rahatsızlığı daima irdeler. Psikoterapinin amacı; danışanın kendi kendisine yardım etmesine yardımcı olmak için danışan ile işbirliği yapmaktır, durumu “birlikte” anlamaktır, rahatsızlıkların kaynağını “birlikte” bulmaktır, danışanı kendisi hakkında daha fazla şey bilmeye teşvik etmektir, danışanın deneyimlerini genişletmektir, danışanı engellere ya da zararlı eylemlere karşı durmaya ve daha dolu dolu yaşamaya teşvik etmektir, danışana yeni ve pozitif düşünme, hissetme ve var olma yolları sunmaktır. 

Fonksiyonel psikoterapiye neden ihtiyaç var?

Fonksiyonel psikoterapi, kanıta dayalı, etkin, güvenilir, bütüncül, koruyucu, önleyici ve danışana özeldir. Çağımızın gittikçe artan stres ortamı, abartılı sosyal medya kullanımı, teknolojik kirlenme, yaşam tarzında aktif ve doğal yaşamdan uzaklaşılması, çevresel toksik yükün her geçen gün artması, beslenme alışkanlıklarımızda doğallıktan uzaklaşılması, aile ve sosyal yapının gittikçe bireyselleşmesi gibi nedenlerden dolayı beş bedendeki kronik rahatsızlıklar bir salgın gibi artmaktadır. Bu salgın karşısında danışanların her geçen gün fonksiyonel psikoterapiye ihtiyacı artmaktadır. Fonksiyonel psikoterapi, beş bedendeki rahatsızlıkları saptamaya, saptanan rahatsızlıkları danışana özgü ve sistematik olarak düzeltmeye ve terapi etmeye yönelik bütüncül bir yaklaşımdır. Bu nedenle “sadece hekimler tarafından uygulanabilen” fonksiyonel psikoterapi, daha çok fiziksel bedene odaklanan “fonksiyonel tıp” modelinin de esasıdır, özüdür, ana yapısıdır, olmazsa olmazıdır.

Fonksiyonel psikoterapi nasıl uygulanır?

Danışanları ve psikoterapistleri, rahatsızlıkların altında yatan kök nedenleri ele almaya, beş beden sağlığına ve iyileşmeye kavuşturmak için birlikte çalışmaya teşvik eden fonksiyonel psikoterapi, bireyselleştirilmiş, danışan merkezli, psikobiyoloji, tecrübe ve bilim temelli bir yaklaşımdır. Fonksiyonel psikoterapide danışana “rahatsızlık odaklı değil”, “beş beden sistemi odaklı” olarak yaklaşılır, beş bedendeki rahatsızlıkların terapilerinin yanında bu rahatsızlıkların temelindeki sorunların iyileştirilmesi de amaçlanır.

“Multidisipliner bir yaklaşımla” başta zihinsel, duygusal, ruhsal ve eterik sistemler olmak üzere, fiziksel bedendeki bağışıklık sistemi, bütünsel yapı ve kas-iskelet sistemi, enerji (mitokondri) sistemi, dolaşım sistemi, biyotransformasyon ve detoksifikasyon sistemleri, hücresel iletişim (endokrin) sistemi ve sindirim-boşaltım sistemlerine de odaklanılır. Beş bedene yapılan doğru ve bütüncül müdahalelerle kök nedenler ortadan kaldırılır ve beş bedenin kendi kendini iyileştirebilmesine yardımcı olunur.

Fonksiyonel psikoterapi ile yaşam tarzı değişikliği…

Birçok beş beden rahatsızlığının önemli nedenlerinden biri bağırsak mikrobiyotası bozuklukları ve besin intoleranslarıdır. Bu nedenle “fonksiyonel tıp check-up paketi” ve “diyetisyen görüşmesi” fonksiyonel psikoterapi süreçlerinin bir parçasıdır. Her danışanın genetik, aile mirası, çocukluk travmaları, gelişimsel travmaları, biyokimyasal yapısı, aile ve partner ilişkileri, sosyal ilişkileri, cinsel yaşamı, çevresi, var oluş alanları, kendini gerçekleştirme potansiyelleri, beslenme ve yaşam tarzı faktörlerinin ayrıntılı bir şekilde anlaşılmasını gerektirir.

Fonksiyonel psikoterapi, elde ettiği bulguları danışana özel psikoterapiyi planlamak ve en iyi sonuçları almak için kullanır. Fonksiyonel psikoterapide esas olan danışanın bütünüdür ve psikoterapist topladığı detaylı bilgilerle, genetik, çevresel, yaşam tarzına bağlı faktörlerin, danışanın beş beden sağlığı üzerindeki etkilerini ve o danışan için kompleks ve kronik rahatsızlıkları nasıl tetikleyebildiğini değerlendirir. Bu analizlerin sonunda danışan için uzun vadeli olarak beş beden sağlığının korunabileceği “12 seanslık bir psikoterapi” planı, “beslenme ve yaşam tarzı programı” oluşturulur.

Multidisipliner yaklaşımı esas alan fonksiyonel psikoterapi, besinler, besin destekleri ve beslenmeyle yakından ilgilenir ve bunları beş bedenle sağlıklı bir hayatın sürdürülmesinin merkezinde görür. Çünkü beslenme alışkanlıklarında yapılan yanlışlar, yaşam boyu süren bütün rahatsızlıkların temelinde yer alır. Danışan beş bedenini, yaşam şekli ve beslenmesini değiştirerek istediği iyilik halini yaşayabilir ya da hiç istemediği rahatsızlıklara davetiye çıkartabilir.

Fonksiyonel psikoterapi yaklaşımında, “alışkanlıklar, uyku düzeni, sağlıksız beslenme, eril enerji olan animus ve dişil enerji olan animayı beslememe, spor yapmama, doğadan ve insani doğadan uzaklaşma, stres yükü” gibi yaşam şekli detaylı olarak ele alınan ve psikoterapinin bir parçası olan önemli bir alandır. Yaşam şeklindeki pozitif değişikliklerin, çevresel toksik yükün ve stres yönetiminin danışanların beş beden sağlığını sürdürmelerinde pozitif etkileri olur.

Fonksiyonel psikoterapide danışanlardan alınan “öykü”, “fizik muayene” ve fonksiyonel tıp check-up paketindeki “laboratuar incelemeleri” sonucunda saptanan kök nedenlere göre öncelikle yaşam tarzında olan yanlışlar düzeltilmeye başlanır, sağlıklı beslenme ve spor yapma tavsiye edilir. Rahatsızlıkları iyileştirmeye yönelik diyet programları, stres yönetimi, gereken vitamin, mineral, besin takviyeleri, bitkisel destekler danışanın yaşamına adapte edilir. Bu süreçte danışanın uyumunu arttırmak için “sağlıklı ve mutlu yaşam rehberliği” de yapılıp danışanların iyileşmelerinde desteklendiklerini ve yalnız olmadıklarını hissetmeleri sağlanır.

WebInstagramFacebookTwitterYouTube

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Beş Bedendeki Rahatsızlıkların Tedavisinde Uygulanan Bütüncül Yaklaşım: Fonksiyonel Psikoterapi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Stetosgop uygulamasını yükleyin.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: