BDS: Aile Sağlığı Merkezleri bugün var, yarın yok

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS) Genel Başkanı Can Kirişçi, Aile Sağlığı Merkezleri’nin (ASM) kira, personel ve SGK ödemeleri, elektrik, doğalgaz, su ve kullanılan tüm sarf malzemelerinin ücretlerinin hekimlerce ödendiğine dikkat çekerek, “Aile Sağlığı Merkezleri bugün var, yarın yok” dedi.

BDS Genel Başkanı Can Kirişçi kamu görevi yapan ASM’lerin elektrik, su, doğalgaz gibi faturalandırmalarda ticarethane sayılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. Kirişçi, ASM’lerin ağırlaşan ekonomik sıkıntılarına dikkat çekerek bir çok Aile Hekiminin ASM’ler için 17-20 bin arasında kira ödediğini söyledi.

Bakanlığın gönderdiği ödeneğin giderlere yetmediğini söyleyen Kirişçi, “ASM’lerin elektrik, su, doğalgaz fatura giderleri, kira ücreti, personel ve SGK ödemeleri orada çalışan hekimlerce yapılıyor. Kamu hizmeti veren bu kurumların giderlerinin karşılanması giderek zorlaşıyor, hekimlere buna karşılık verilen ödenekler yetersiz kalıyor. Elektrik, su gibi faturalandırmaların ‘ticarethane’ üzerinden yapılması kamuya ücretsiz sağlık hizmeti veren ASM için adaletsiz, hukuksuz olduğu gibi kamu yararı ve toplum sağılığı açısından da anlaşılır ve kabul edilebilir değil.  Bu şartlar altında bu kurumların daha ne kadar dayanabilecekleri meçhuldür” şeklinde konuştu.

ASM’LER MUHTARLIKLAR KADAR OLAMADI

ASM’lerin sağlık hizmeti vermesinin tehlikeye girdiğini kaydeden Kirişçi, muhtarlık faturalarının ticarethane değil, kamu olarak ücretlendirilmesini örnek göstererek, şöyle konuştu:

“Muhtarlıklarda elektrik, su, doğalgaz faturalarının ‘ticarethane’ olarak değil kamu olarak ücretlendirilmesi sağlandı, fakat topluma sağlık hizmeti sunan ASM’ler için herhangi bir çözüm düşünülmedi. Hekimler yüksek zam ve enflasyonun sonuçlarına terk edildi. Sağlık hizmetini sürdürebilmeleri tehlikeye atıldı.

Siyasi Parti ödeneklerine yapılan yedi kat artış dikkate alındığında toplum sağlığının güvencesi olan ASM’lere en az bu oranda bir cari ödenek verilmemesi kabul edilemez.

Enjektör, pamuk, tıbbi atık bertaraf, tuvalet ve havlu kağıdı, pil, tıbbi cihazlar da dahil bir sağlık kurumunda gerekli her türlü malzemenin de bu ödenekle temin edildiği ve faturalar ile tüm malzemelere her an zam yapıldığı dikkate alınırsa bu ödenek günbegün yetersiz ve eksik kalıyor.”

KAMU HİZMETİ KAMU BİNALARINDA VERİLMELİ

Bir çok ASM’nin şahıslar tarafından kiralandığına dikkat çekerek, mülk sahiplerinin yüksek enflasyon nedeniyle kira artışına gittiğini söyleyen Kirişçi, “Aile Hekimlerinden rayiç bedelleri şu an 5 bin-6 bin TL olan konut vasfında 20-25 yıllık zemin daireler için 17 bin TL ile 20 bin TL arasında kira talep ediliyor. Doğal olarak bunun karşılanması mümkün görünmüyor. Orada sağlık hizmetinin devamı riske atılıyor. Bu durum kamu hizmetinin kamu binalarında verilmesi gereğini açıkça gösteriyor. Birinci basamak sağlık hizmetinin nitelikli bir şekilde devamı, kamu binalarında, kamu üzerinden faturalandırma ve giderleri için gerçek ve yeterli ödenekler ile mümkündür. Yoksa Aile Sağlığı Merkezleri bugün var, yarın yok” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BDS: Aile Sağlığı Merkezleri bugün var, yarın yok

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Stetosgop uygulamasını yükleyin.

Giriş Yap

Kıbrıs Sağlık Rehberi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin
%d blogcu bunu beğendi: